Wybieramy najlepszy telewizor do salonu

Wybieramy najlepszy telewizor do salonu

Wybieramy najlepszy telewizor do salonu
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
12.04.2012 11:52
Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Wybór telewizora nie jest łatwy. Sklepowe półki uginają się pod ciężarem ogromnej liczby dostępnych na rynku modeli, a każdy z nich ma mnóstwo dodatkowych funkcji i możliwości. Nawet jeśli do sklepu idziemy z myślą o urządzeniu zapewniającym głównie dobrą jakość obrazu, wyjdziemy z telewizorem wyposażonym w odtwarzacz multimedialny i dostęp do internetu.

Pomożemy wam wybrać optymalny telewizor, zarówno pod względem możliwości, jak i rozmiaru. Na kolejnych stronach znajdziecie 12 najciekawszych modeli wybranych spośród 50 przetestowanych telewizorów.

Jak duży powinien być telewizor?

Im bliżej telewizora siedzimy, tym lepiej widać szczegóły wyświetlanego obrazu. Niestety, oglądanie filmu na wielkim ekranie z bliskiej odległości nie jest zbyt komfortowe. Przed zakupem musimy więc określić optymalny rozmiar telewizora. Najłatwiej w tym celu odległość od sofy do telewizora (wyrażoną w centrymetrach) podzielić przez 3 - otrzymamy w ten sposób minimalną przekątną ekranu w centymetrach (aby przeliczyć ją na cale, uzyskaną wartość dzielimy przez 2,52).

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru telewizora

Tunery: Wszystkie telewizory w teście umożliwiają odbiór zarówno analogowej, jak i cyfrowej telewizji naziemnej. Niektóre modele wyposażone są również w tuner do odbioru telewizji satelitarnej, jednak uzyskanie odpowiedniej karty dostępowej od nadawcy nie zawsze jest łatwe.

Obraz 3D: Spośród 32-calowych modeli tylko Samsung umożliwia wyświetlanie obrazu 3D, potrafi również wzbogacić film 2D o dodatkowy wymiar. Samsung, Sony i Panasonic wykorzystują drogie okulary migawkowe. Jeżeli nie ma ich w komplecie, przygotujmy się na spory wydatek. W przypadku telewizorów LG i Philips dostajemy okulary polaryzacyjne (z modelem LG 47LW579S aż siedem par). Wadą tej technologii jest niższa rozdzielczość obrazu 3D.

Internet w TV: Każdy nowoczesny telewizor wyposażony jest w funkcje internetowe. Dostęp do sieci to mnóstwo dodatkowych treś­ci, w tym najważniejsze dla telewizora serwisy VOD (wideo na życzenie). Obecnie najlepszą ofertę internetowych programów ma Samsung - w TV znajdziemy bowiem serwis Ipla (programy i seriale z Polsatu), iplex.pl (filmy), VOD.TVP.PL (programy i seriale TVP) i TVN Player (oferta TVN). Na uwagę zasługuje jeszcze Bravia Internet TV w telewizorach Sony - brak iplex.pl producent rekompensuje serwisami AXN HD i Eurosport.

Innymi ciekawymi funkcjami jest dostęp do portali społecznościowych, możliwość instalowania dodatkowych programów czy komunikacja za pomocą Skype. Funkcje internetowe w telewizorach różnych producentów różnią się od siebie komfortem obsługi i możliwościami. Najistotniejszy wydaje się dostęp do internetowej kolekcji filmów i seriali. Wszystkie telewizory (poza Panasonikiem) umożliwiają też zwykłe przeglądanie stron WWW, większość modeli (poza Sony) ma również możliwość instalowania aplikacji rozszerzających funkcjonalność urządzeń. Szczegóły znajdziecie w tabeli poniżej.

Tabela testowa

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. www.komputerswiat.pl)

Porównanie telewizorów

Telewizory 32-calowe

Najchętniej kupowanymi telewizorami są modele wyposażone w ekran o przekątnej 32 cale. Urządzenia o tej wielkości idealnie sprawdzą się w niewielkim salonie, pokoju dziecięcym czy sypialni.

1. Samsung UE32D6000

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Samsung dobrze radzi sobie z płynnością obrazu przy dynamicznych scenach, poprawnie wyświetla kolory, a w ciemnych partiach obrazu wszystkie detale są dobrze widoczne. W trybie 3D obraz ma bardzo dużą głębię. Niestety, w komplecie brakuje okularów. Zaletą Samsunga jest bardzo funkcjonalny odtwarzacz multimedialny. Po podłączeniu do telewizora nośnika USB można na ekranie oglądać również filmy w formacie MKV HD.

2. Philips 32PFL7406K

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Philips wyświetla ostry i płynny obraz. Z lewej i prawej strony ekranu zamontowano zmieniające się w zależności od wyświetlanej sceny podświetlanie Ambilight. Telewizor ma rozbudowane funkcje internetowe i sieciowe. Wbudowany odtwarzacz radzi sobie z większością formatów, obsługuje filmy zapisane na pamięci USB oraz odtwarza pliki z sieci. Aby nagrywać programy DVB-T, nie wystarczy sama pamięć USB – telewizor trzeba podłączyć do internetu.

3. Sony KDL-32CX525

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Sony nie jest tak cienki jak pozostałe modele. Do podświetlania ekranu zamiast diod LED użyto bowiem lamp CCFL. Obraz wygląda jednak dobrze, jest naturalny, z dużą głębią i wysokim kontrastem, również ruch jest dobrze odwzorowany. Nieco do życzenia pozostawia jedynie jakość dźwięku. Sony, jak pozostałe modele z testu, obsługuje DLNA, więc filmy, muzykę i zdjęcia można do niego przesyłać z laptopa czy smartfona.

4. LG 32LV5500

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

LG wyświetla naturalne kolory i płynny ruch, ale na ciemnych scenach widać nieco lekkie, niebieskawe zabarwienie. Po podłączeniu Blu-ray obraz na telewizorze jest bardzo ostry. Zaletą jest podświetlany pilot zdalnego sterowania. Podobnie jak pozostałe modele, również LG ma wbudowany odtwarzacz multimedialny, który obsługuje większość popularnych formatów plików zarówno przez sieć, jak i zapisanych na nośniku USB.

Tabela testowa

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. www.komputerswiat.pl)

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Z którą przeglądarką popracujesz dłużej na baterii?

Telewizory 37-42 calowe

Telewizory z ekranem w tym rozmiarze są optymalnym wyborem do większości typowych salonów. Na oglądanym z odległości 2-4 metrów obrazie Full HD dostrzeżemy wszystkie szczegóły.

1. Philips 42PFL7606K

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Nawet bardzo szczupły telewizor może zapewniać dobrą jakość dźwięku. W tej kategorii Philips jest najlepszy. Model ten nie ma sobie równych również w kategorii jakości obrazu - naturalne kolory i głęboka czerń mogą się podobać. Dołączone w komplecie dwie pary okularów polaryzacyjnych pozwalają cieszyć się obrazem 3D. Choć ma on mniejszą rozdzielczość niż w telewizorach z okularami migawkowymi, z odległości 3 metrów wygląda równie dobrze.

2. Panasonic TX-P42GT30

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Panasonic udowadnia, że telewizor plazmowy może mieć sporo zalet. Model ten doskonale wyświetla ciemne sceny, zapewniając wysoką szczegółowość obrazu i głęboką czerń. Plazma ma również lepsze niż większość telewizorów LCD kąty widzenia, ale i mniejszą jasność, co sprawia, że filmy najlepiej oglądać w ciemnym pokoju. Do filmów 3D wymagane są drogie okulary, ale są w zestawie. Minusem jest niewielki efekt migotania obrazu. Plus za proste menu.

3. LG 42LW650S

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

LG, dodając w komplecie siedem par okularów, zapewnia możliwość oglądania filmów 3D w towarzystwie rodziny i znajomych. Jakość trójwymiarowego obrazu jest dobra: duża głębia, naturalne kolory i brak migotania. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń wykorzystujących polaryzacyjne okulary, nie powinniśmy znajdować się zbyt blisko ekranu, bo widoczne będą poszczególne linie obrazu. Wadą tego modelu jest nieco metaliczny dźwięk.

4. Philips 37PFL6606K

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Obraz wyświetlany przez ten model jest ostry i szczegółowy, a ruch płynny, tylko kolor czarny wygląda dosyć szaro. Domyślne ustawienie balansu bieli daje wrażenie nieco chłodnych barw. Możliwości internetowe i multimedialne zbliżone są do droższego modelu. Philips obsługuje technologię DLNA pozwalającą na zdalne odtwarzanie multimediów na ekranie telewizora z urządzeń podłączonych do domowej sieci. Modele z serii 6 nie obsługują obrazu 3D.

Tabela testowa

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. www.komputerswiat.pl)

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Z którą przeglądarką popracujesz dłużej na baterii?

Telewizory 46–50 calowe

Wrażenia niemal jak z kina zagwarantuje nam tylko bardzo duży telewizor - co najmniej z ekranem o przekątnej 46 cali. Sprawdźmy, na który model powinniśmy postawić.

1. Samsung UE46D8000

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Bardzo cienka, metalowa ramka i grubość zaledwie 3,1 cm sprawiają, że Samsung prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Jednak wygląd to nie wszystko - obraz wyświetlany przez ten telewizor jest ostry i ma naturalne kolory (również ciemne sceny wyświetlane są dobrze). Trójwymiarowy obraz ma dużą głębię, da się jednak zauważyć niewielkie odbicia na krawędziach. Wadą tego modelu jest wysoka cena oraz nieco płaskie brzmienie głośników.

2. LG 47LW579S

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

LG dostarcza siedem par okularów 3D. Oglądając trójwymiarowy obraz z bliska, można mieć niewielkie zastrzeżenia do jakości, jednak zajmując miejsce w odległości 3–4 metry, z pewnością nie będziemy narzekać na jakość. Obraz 2D jest bardzo jasny, ma również naturalne kolory, głęboką czerń i doskonałą płynność ruchu. LG ma również funkcjonalny odtwarzacz multimedialny. Wadą jest nieco płaski i metaliczny dźwięk.

3. Panasonic TX-P50ST30

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Model ten pobiera nieco więcej energii niż pozostałe telewizory z tej kategorii. Jednak zaletą technologii plazmowej są duże kąty widzenia i żywe kolory z naturalnymi odcieniami skóry. Wyświetlane filmy 3D wyglądają atrakcyjnie, kolory są naturalne, a obraz jest ostry, ale bardzo ciemny. Filmy 3D najlepiej więc oglądać po zmroku. Uwaga! W komplecie producent nie dołącza drogich okularów migawkowych.

4. Sony KDL-46EX725

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Sony po podłączeniu do internetu staje się źródłem darmowych filmów i seriali. Oferta programowa Bravia Internet Video może nie jest tak bogata jak w Samsungu, ale daje nam dostęp do seriali i filmów emitowanych w Polsacie (ipla), w TVN (TVN Player), w TVP i w AXN. Jakość obrazu jest dobra, godna pochwały jest głęboka czerń i wysoka płynność ruchu. W filmach 3D obraz jest dobrze wyświetlany, tylko gdy trzymamy głowę prosto.

Tabela testowa

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. www.komputerswiat.pl)

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Z którą przeglądarką popracujesz dłużej na baterii?

Przewodnik po seriach telewizorów

Optymalny wybór
Jeżeli szukacie telewizora tańszego, mniejszego lub po prostu innego niż przedstawione na poprzednich stronach modele, skorzystajcie z poniższego przewodnika.

Różne serie
W zestawieniu poniżej znajdziecie telewizory z dostępnych w sprzedaży serii najpopularniejszych producentów. Konkretne modele dostępne w obrębie jednej serii różnią się na ogół tylko wielkością ekranu, są natomiast identyczne pod względem możliwości, zastosowanych technologii czy jakości wykonania.

Korzystając z tabeli - możecie sprawdzić, jakie modele wchodzą w skład każdej serii, ile kosztują oraz czym najtańsze urządzenia różnią się od modeli z górnej półki. Oceny z testów
W przypadku modeli, które były przez nas testowane w tabeli zamieszczono oceny końcowe z testu.

Tabela testowa

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. www.komputerswiat.pl)

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Z którą przeglądarką popracujesz dłużej na baterii?

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (251)