Wojskowy robot do zadań specjalnych

Wojskowy robot do zadań specjalnych
Źródło zdjęć: © Boston Dynamics

21.03.2008 09:33, aktual.: 22.03.2008 01:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dla "Boston Dynamics" to jak dotąd najważniejszy projekt w dziedzinie
robotyki. Jego twórcy chwalą się, iż jest to najbardziej zaawansowana,
czteronożna konstrukcja na świecie

Przedsiębiorstwo inżynierii lądowej „Boston Dynamics” specjalizujące się w branży robotyki oraz realistycznych symulacji zdarzeń i zachowań ludzkich opracowało prototypowy projekt robota o wdzięcznej nazwie "BigDog", który być może znajdzie swoje zastosowanie w armii.

"Big Dog" w akcji
Dla "Boston Dynamics" to jak dotąd najważniejszy projekt w dziedzinie robotyki. Jego twórcy chwalą się, iż jest to najbardziej zaawansowana, czteronożna konstrukcja na świecie. Robot potrafi chodzić, biegać, skakać i wdrapywać się nawet w bardzo trudnym terenie. Posiada przegubowe nogi i napędzany jest silnikiem benzynowym odpowiedzialnym za pobudzenie systemu hydraulicznego. Wielkością przypomina dużego psa, ma 70 cm wysokości, 1 metr długości oraz 75 kg wagi.

Sterowany jest komputerem pokładowym, który decyduje o procesach ruchowych. System kontroli odpowiada za dynamiczne zachowanie mające na celu utrzymanie balansu, sterowanie, nawigację oraz regulację energii.

"BigDog" wyposażony jest w system wizji, laserowy żyroskop, a także szereg czujników odpowiedzialnych między innymi za pozycję i siłę skierowaną na poszczególne przeguby, kontakt z podłożem, detekcję obciążenia, temperatury oleju silnika, ciśnienia hydraulicznego oraz poziomu naładowania baterii.

Robot porusza się z maksymalną prędkością wynoszącą blisko 6,5 km/h i może wspinać się na wzniesienia o nachyleniu do 3. stopni. Jego maksymalne obciążenie to ponad 150 kg.

"BigDog" może okazać się niezastąpiony tam, gdzie w trudnych warunkach trzeba przenieść dodatkowe wyposażenie i ciężki ekwipunek np. na polu walki. Projekt jest finansowany przez agencję "Defense Advanced Research Project Agency" (DARPA).

Obraz
© AT-AT (fot. Lucas Film)

Nam ten projekt nieodparcie kojarzy się z maszyną "AT-AT" (All Terrain Armored Transport) stosowaną przez wojska Imperium. Jednak "Big Dog" radzi sobie w terenie dużo lepiej niż sprzęt stosowany "Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)