Wojsko kupiło najmniejsze drony świata

Wojsko kupiło najmniejsze drony świata
Źródło zdjęć: © giznet.pl

05.02.2013 10:46, aktual.: 06.02.2013 09:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ramach modernizacji swojej armii, Wielka Brytania zakupiła 160 dronów Black Hornet Nano, które trafią do żołnierzy stacjonujących w Afganistanie. I nie byłoby w tym nic szczególnego gdyby nie fakt, że każdy z nich waży 16 gramów.

Nie tylko iPody mogą być „nano”. Jak się okazuje drony zwiadowcze również. Produkowane przez norweską firmę Prox Dynamics drony nazywane zostały przez producenta PD-10. Personal Reconnaissance System. I rzeczywiście są bardzo osobiste - maleńkie helikoptery mogą się przydać żołnierzom znajdującym się w samym środku pola walki. Ich zasięg wynosi około kilometra, mogą poruszać się z prędkością 35 kilometrów na godzinę i pozostawać w powietrzu przez około 25 minut. W tym czasie zainstalowana na pokładzie kamera przekazywać będzie obraz do żołnierza, który kontroluje drona za pomocą przenośnego terminalu.

Choć wyglądają jak zabawki, drony Black Hornet na pewno nimi nie są. A już na pewno cena, jaką Brytyjczycy musieli za nie zapłacić nikogo nie rozbawiła. Brytyjskie Ministerstwo Obrony zapłaci w sumie za bezzałogowe pojazdy latające 2. milionów funtów, co przekłada się na 625 tysięcy złotych za pojedynczy egzemplarz. Oczywiście w ramach całego kontraktu mieści się prawdopodobnie też serwisowanie i terminale, ale nadal jest to dość drogi sprzęt. Innej metody oszacowania ceny pojedynczego egzemplarza niestety nie posiadamy, ponieważ Prox Dynamics sprzedaje je jedynie rządom.

Rzecznik brytyjskiego Ministerstwa Obrony przyznał, że ich żołnierze używają w Afganistanie dron Black Hornet Nano już od zeszłego roku a urządzenie sprawdziło się już w walce. Żołnierze potwierdzili, że łatwo nimi kierować i są bardzo przydatne podczas wyszukiwania punktów ogniowych przeciwnika.

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)