Włamanie do drona jest łatwe

Włamanie do drona jest łatwe
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

17.12.2013 10:58, aktual.: 17.12.2013 12:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Haker udowodnił, że wykorzystując luki w zabezpieczeniu sieci bezprzewodowej łatwo można włamać się do oprogramowania bezzałogowego drona i przejąć nad nim kontrolę - informuje New Scientist.

"W efekcie drony zmieniają się w zombie" –. powiedział Samy Kamkar, twórca oprogramowania SkyJack, które pozwala na przejęcie kontroli nad bezzałogowym samolotem przy użyciu prostego włamania do sieci bezprzewodowej. Do wykonania tego zadania potrzebny jest tylko inny dron wyposażony w specjalny komputer z zainstalowanym oprogramowaniem SkyJack, którego kod Kamkar udostępnił za darmo w internecie.

Program pozwala na znalezienie sygnału wi-fi sterującego dronem oraz przejęcie kontroli nad samolotem. Najpierw SkyJack wyszukuje adres MAC drona, który jest unikatowy dla każdego urządzenia.

Wersja przygotowana przez Kamkara wyszukuje adresy MAC przyznawane dronom francuskiej firmy Parrot. Następnie, po znalezieniu pobliskich dronów –. czyli znajdujących się w promieniu około stu metrów – program wyszukuje połączenie sieciowe sterujące urządzeniem i włamuje się do niego, dając hakerowi możliwość sterowania samolotem.

Sposób na włamanie do drona pokazany przez Kamkara wykorzystuje luki w zabezpieczeniach stosowanych przez amatorów. Urządzenia wojskowe czy nawet te, które planuje wykorzystać firma Amazon do dostarczania przesyłek, prawdopodobnie będą zabezpieczone znacznie lepiej.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)