Wisła trafi do Google Street View

Bolesław Breczko

09.06.2017 14:10, aktual.: 10.06.2017 10:45

Już niedługo będzie można "przejść się" Wisłą w Google Street View.

Fundacja WWF współpracując z Google tworzy unikalny obraz królowej polskich rzek. Dzięki przedsięwzięciu w ramach akcji "Godzina dla Ziemi" Wisłę będzie można obejrzeć w Google Street View. Tym samym Wisła dołączy do takich rzek jak Amazonka czy Kolorado płynąca Wielkim Kanionem.

Google Street View to projekt, który na początku, jak wskazuje nazwa, ograniczał się tylko do zdjęć ulic w największych miastach świata. Szybko się okazało, że jest mnóstwo miejsc do których samochody Google ze specjalną aparaturą do robienia zdjęć 360 stopni, nie są w stanie dojechać. Tak powstał Trekker, czyli zestaw, który może być zamontowany na rowerze, plecaku, wielbłądzie czy tak jak w tym przypadku na łódce.

Obraz
© WP.PL | Bolesław Breczko

Google Trekker składa się z 15 obiektywów, które w równych odstępach czasu robią zdjęcie w 360 stopniach. Urządzenie wyposażone jest też w dalmierz laserowy i lokalizator GPS. Dzięki temu osobne zdjęcia można złożyć w jedną, niekończącą się panoramę, którą później można oglądać na komputerze.

- Od momentu zrobienia zdjęć do pojawienia się ich w mapach Google upływa zazwyczaj od kilku tygodni do kilku miesięcy, zazwyczaj w jednej aktualizacji dodaje się kilkanaście lub kilkadziesiąt rejonów na raz – mówił WP Piotr Zalewski z Google Polska. W przypadku Wisły dołożymy starań, aby zdjęcia pojawiły się jak najszybciej.

Obraz
© WP.PL | Bolesław Breczko

Na początku zmapowanych zostanie tylko kilka odcinków najdłuższej polskiej rzeki. Będą to odcinki w okolicach Krakowa, Warszawy, Włocławka i Gdańska. Jeśli projekt okaże się sukcesem to WWF chce w przyszłości przenieść do Street View całą rzekę od Baraniej Góry do Zatoki Gdańskiej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)