Wirus Stuxnet zainfekował 16 tys. komputerów

Strona głównaWirus Stuxnet zainfekował 16 tys. komputerów
20.02.2012 15:42
Wirus Stuxnet zainfekował 16 tys. komputerów
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Wirus Stuxnet zainfekował 16 tysięcy komputerów - oświadczył zastępca szefa irańskiego wywiadu, cytowany w sobotę przez irańską, półoficjalną agencję Fars.

Jej rozmówca, którego przedstawiono pod nazwiskiem Ahangaran, nie sprecyzował, czy chodzi o komputery w samym Iranie, czy też na całym świecie.

Wirus Stuxnet zaatakował w 201. roku irańskie instalacje nuklearne i inne urządzenia przemysłowe, zakłócając pracę pewnej liczby wirówek do gazowego wzbogacania uranu. Teheran twierdzi jednak, że jego naukowcy zdołali wykryć i zneutralizować wirusa, zanim spowodował on poważniejsze szkody.

Jak zaznaczył zastępca szefa wywiadu, z powodu międzynarodowych sankcji Iran ma trudności ze zdobyciem oprogramowania antywirusowego i polega w tej dziedzinie na pracy własnych ekspertów.

Według amerykańskiej prasy wirus Stuxnet został stworzony wspólnie przez specjalistów z USA i Izraela, aby opóźnić program nuklearny Iranu, którego celem jest - zdaniem Zachodu - produkcja broni jądrowej. Rząd w Teheranie zaprzecza tym oskarżeniom twierdząc, że program ma charakter wyłącznie pokojowy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)