Wirtual to nowy real. VR staje się codziennością

Wirtual to nowy real. VR staje się codziennością

Wirtual to nowy real. VR staje się codziennością
Źródło zdjęć: © Pexels
Marcin Hołowacz
03.01.2022 12:36, aktualizacja: 09.03.2022 12:18

Można powiedzieć, że technologia VR rozwija się w stabilnym tempie. Znajduje coraz więcej zastosowań, które pomagają między innymi w szkoleniu specjalistów wielu branż. Główną zaletą gogli VR jest możliwość przeprowadzenia szkolenia w bezpiecznym, kontrolowanym środowisku. Dodatkowo użytkownik ma wrażenie, jakby faktycznie znajdował się np. w kokpicie myśliwca – VR jest wykorzystywane do szkolenia pilotów przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych.

Wirtualna rzeczywistość nabiera na znaczeniu, ale chodzi zarówno o te poważniejsze zastosowania, jak i zwyczajną rozrywkę. Sprawdźmy w jakim kierunku zmierzają tego typu technologie, jakie gry okazały się być najciekawsze oraz co można wyróżnić w 2021 roku pod kątem VR.

Metaverse, czyli nowy świat

Ciężko przejść do tematu wirtualnej rzeczywistości bez wzmianki o Meta. Mark Zuckerberg rozpoczął realizację swojej wizji, która polega na zatarciu granicy między prawdziwym światem, a rzeczywistością wirtualną.

Ciekawostką jest fakt, że określenie takie jak metaverse wymyślił autor książek science fiction, jakim jest Neal Stephenson. W jego powieści Snow Crash z 1992 roku istnieje wirtualny odpowiednik świata, w którym ludzie mogą prowadzić drugie życie. Każdy ma swojego awatara za pośrednictwem którego wykonuje różne czynności i wchodzi w interakcje z innymi awatarami, należącymi do prawdziwych osób.

ODDAJ GŁOS NA NAJCIEKAWSZĄ TECHNOLOGIĘ 2021 ROKU I WYGRAJ 5 TYS. ZŁOTYCH

Powyższy opis książki science fiction jest niemal dokładnie tym, co postanowił zrealizować Mark Zuckerberg. Ludzie mają uczestniczyć w koncertach, czy na przykład w spotkaniach służbowych, tyle że za pośrednictwem gogli VR w przeznaczonym do tego metawersum. W skrócie, mamy tam wręcz przenieść swoje życie i realizować możliwie szeroki wachlarz czynności. Nie każdy będzie tym zainteresowany, ale niewątpliwie jest to istotna zapowiedź 2021 roku.

Jakie gry VR były najciekawsze w 2021 roku?

"I Expect You To Die" jest grą dla posiadaczy HTC Vive, Oculus Rift, czy Valve Index. Ten tytuł pozwala wcielić się w rolę tajnego agenta, zdolnego do posługiwania się telekinezą i wymaga rozwiązywania różnego rodzaju zagadek, co z kolei pozwoli wybrnąć z potencjalnie śmiertelnych scenariuszy. Ciekawe jest to, że niemal na każdym kroku czyhają na nas pułapki, a w połączeniu z goglami VR, efekt bywa przerażający i jednocześnie zabawny. Gra doczekała się kontynuacji w postaci "I Expect You To Die 2", która miała swoją premierę 24 sierpnia 2021 roku. Oceny na Steam są bardzo pozytywne.

"The Climb 2" to druga odsłona symulatora wspinaczki w wirtualnej rzeczywistości. Tego typu czynności sprawdzają się zaskakująco dobrze w goglach VR i potrafią wciągać. Wrażenie przebywania wysoko nad ziemią z początku jest naprawdę ciekawym doznaniem, a sam proces wspinania daje sporo satysfakcji. Tytuł miał swoją premierę 4 marca 2021 roku i do dziś cieszy się sporym uznaniem wśród posiadaczy Oculus Quest oraz Quest 2.

Obraz
© Pexels

"Hitman 3 VR" to prawdziwa gratka dla właścicieli PlayStation 4 lub PlayStation 5 oraz zestawu PlayStation VR. Agent 47 w wersji na gogle wirtualnej rzeczywistości to masa zabawy, stanowiąca bardzo immersyjne doświadczenie. Ogromna dawka swobody w realizacji zadań połączona z możliwościami oferowanymi przez PS VR to coś, czego trzeba spróbować. Co ciekawe, IO Interactive zapowiedziało "Hitman 3 VR" również na PC, ale trzeba poczekać do 2022 roku.

Rozrywka elektroniczna coraz chętniej przyjmuje możliwości oferowane przez gogle VR. Wydaje się, że powstaje coraz więcej ciekawych gier, a w samym 2021 roku można znaleźć sporo perełek. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak wirtualna rzeczywistości rozwinie się w kolejnych latach. Co prawda w tym roku taka kategoria nie pojawiła się w naszym plebiscycie Imperatory WP, ale osoby zainteresowane tematyką gier, gorąco zachęcamy do oddawania głosów na najlepsze tytułu multiplayer oraz single player.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)