Windows 7 beta 1 - pierwsze opinie

Windows 7 beta 1 - pierwsze opinie

29.12.2008 14:00, aktual.: 02.01.2009 09:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wczoraj informowaliśmy o wycieku pierwszej bety Windows 7 do sieci BitTorrent. W Internecie pojawiły się już pierwsze opinie na temat tej wersji systemu. Jedną z nich opublikował Adrian Kingsley-Hughes, bloger serwisu ZDNet i twórca książek poświęconych produktom Microsoftu.

Pierwsza beta systemu Windows 7 spodziewana jest już w pierwszej połowie stycznia przyszłego roku. Build ten ma być ogólnie dostępny dla wszystkich zainteresowanych - nie wiadomo jednak kiedy dokładnie się to stanie. Pierwszą betę otrzymają najpierw testerzy, którzy zostali wybrani do zamkniętego programu Windows 7 beta, a następnie znajdzie się ona w rękach subskrybentów MSDN oraz TechNet Plus. Dopiero po kilku dniach zostanie uruchomiony program CPP (Customer Preview Program), zapewniający szeroki dostęp do testowej wersji systemu.

Przyjrzyjmy się bliżej Windows 7 beta 1. Nowa kompilacja została oznaczona numerem 6.1.7000.0.081212-1400 i jest, według autora opinii, bardzo podobna do edycji M3, przekazanej przez giganta z Redmond w październiku br. uczestnikom konferencji PDC (Professional Developers Conference) 2008 i WinHEC.

System, mimo że nadal znajduje się w dość wczesnej fazie rozwoju, to działa stabilnie i wyjątkowo szybko (niekiedy szybciej od Visty).

Instalacja systemu przebiega znacznie szybciej, niż w przypadku Windows XP, a nawet Visty (około 20 % szybciej). Cały proces odbywa się w trybie graficznym (podobnie jak w Viście). Po instalacji użytkownika wita kreator, który pozwala wykonać podstawowe ustawienia w systemie (nazwa użytkownika, czas, etc.). Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, jest odświeżony pasek systemowy - bardziej intuicyjny i rozbudowany o nowe opcje wizualne. Nowy interfejs - Aero Snap umożliwia bardziej funkcjonalną interakcję z otwartymi oknami (zmiana rozmiaru okien uzależniona od krawędzi ekranu, do której zostaną przeciągnięte). Z kolei nowa opcja - Aero Peek, pozwala uzyskiwać podgląd pulpitu bez potrzeby minimalizowania do paska okien uruchomionych aplikacji. Znacznie rozszerzono także możliwości modułu personalizacji wyglądu pulpitu.

W porównaniu do XP czy Visty z systemu usunięto pokaźną liczbę aplikacji, w tym m.in. Windows Mail i Messengera. Można je w każdej chwili pobrać, w postaci pakietu Windows Live Essentials (obecnie także w wersji beta). Aplikacje Paint i WordPad mają nowy, odświeżony interfejs, bazujący na wstęgach - znanych z Office'a 2007. W systemie nie zabrakło także Internet Explorera 8 i Windows Media Playera 12.

Adrian Kingsley-Hughes bardzo pochlebnie wypowiada się o nowej kompilacji systemu, zwracając w szczególności uwagę na szybkość i stabilność. Pełny opis wrażeń z użytkowania testowej wersji Windows 7 (w języku angielskim) umieścił na łamach bloga - http://blogs.zdnet.com/hardware/?p=3223 prowadzonego w serwisie ZDNet.com.

Zobacz też: Galeria Windows 7 beta 1 w serwisie ZDNet.com.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)