Wikipedia Zero, czyli internetowa encyklopedia offline

Wikipedia Zero, czyli internetowa encyklopedia offline

Wikipedia Zero, czyli internetowa encyklopedia offline
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
28.10.2013 13:00

W ostatnich latach Wikipedia stała się podstawowym źródłem informacji dla użytkowników internetu. Bez dostępu do sieci, jej zasoby są nadal bezużyteczne dla milionów mieszkańców naszej planety. Dlatego Wikimedia Foundation postanowiła opracować rozwiązanie tego problemu, które nazwano Wikipedia Zero.

Wikipedia Zero ma działać dzięki wiadomościom tekstowym, a darmowa usługa wystartuje w najbliższym czasie w Kenii we współpracy z tamtejszą firmą telekomunikacyjną Airtel oraz południowoafrykańską Praekelt Foundation. Ta ostatnia jest organizacją non-profit, która specjalizuje się w dostarczaniu treści za pomocą wiadomości tekstowych. Dzięki temu dostęp do Wikipedii Zero będą miały wszystkie osoby ze zwykłym telefonem, które znajdą się w zasięgu przekaźników komórkowych.

Aby uzyskać dostęp do zasobów Wikipedii użytkownicy będą musieli jedynie zadzwonić pod darmowy numer i czekać na SMS-a z zapytaniem o żądane hasło. Po sprecyzowaniu zapytania, użytkownik otrzyma kolejną wiadomość, tym razem ze spisem treści danego hasła. Jeśli sprecyzuje on, o jaką część mu chodzi, otrzyma treść danego fragmentu szukanego hasła. Oczywiście za pomocą wiadomości tekstowej.

Pierwsze testy systemu trwać będą trzy miesiące. Wikimedia Foundation ma nadzieję, że dzięki niemu będzie mogła dotrzeć do około 7. milionów nowych użytkowników głównie w Afryce Subsaharyjskiej, ale także w Azji czy na rozległych obszarach Rosji.

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)