WikiLeaks: CIA utraciło kontrolę nad tysiącami programów szpiegujących

WikiLeaks: CIA utraciło kontrolę nad tysiącami programów szpiegujących

WikiLeaks: CIA utraciło kontrolę nad tysiącami programów szpiegujących
Źródło zdjęć: © AFP | AFP
Bolesław Breczko
07.03.2017 16:42, aktualizacja: 08.03.2017 10:59

W najnowszym wycieku WikiLeaks wzięło na cel amerykańską Centralną Agencję Wywiadu, a konkretnie jej jednostkę hakerów – Centrum Wywiadu Elektronicznego (Center for Cyber Intelligence). Zbiór dokumentów, nazwany „Vault 7”, to wg WikiLeaks największy wyciek niejawnych dokumentów w historii.

WikiLeaks to witryna internetowa umożliwiająca publikowanie w sposób anonimowy dokumentów rządowych i korporacyjnych przez informatorów chcących zasygnalizować działania niezgodne z prawem.

Wg WikiLeaks CIA utraciła kontrolę nad większością ze swoich narzędzi do infekowania komputerów, wyciągania danych i kontrolowania sieci. Są to wirusy, trojany, „zmilitaryzowane” 0-daye (czyli programy wykorzystujące nienaprawione błędy w programach), malware, a także dokumentacja dotycząca ich działań. Wg portalu zbiór danych krążył wśród byłych rządowych hakerów i współpracowników CIA, i to właśnie jeden z nich udostępnił je WikiLeaks.

WikiLeaks: CIA może zmusić telewizor Samsunga do nagrywania swojego właściciela

Z notki sporządzonej przez WikiLeaks możemy się dowiedzieć, że CIA stworzyło globalną sieć atakującą popularne produkty takie jak iPhone’y, telefony z systemem Android, komputery z Windowsem czy telewizory Samsunga, zmieniając je w urządzenia potajemnie nagrywające swoich właścicieli.

WikiLeaks publikuje dokumenty CIA! Może to być największy wyciek w historii

Źródło, które dostarczyło portalowi WikiLeaks dokumenty twierdzi, że chce tym samym rozpocząć publiczną debatę o tym, czy CIA nie przekracza swych uprawnień i czy podlega dostatecznej kontroli. Według informatorów narzędzia wykorzystywane przez CIA, gdy zostaną utracone, zaczną momentalnie być wykorzystywane przez grupy przestępcze, wywiady obcych państw i terrorystów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)