Watson trafi w ręce deweloperów

Watson trafi w ręce deweloperów

Watson trafi w ręce deweloperów
Źródło zdjęć: © Giznet.pl
15.11.2013 10:30

Do tej pory Watson wygrywał teleturnieje i pomagał lekarzom, teraz skonstruowany przez IBM superkomputer ma być dostępny dla każdego. Firma ogłosiła dziś, że już w przyszłym roku deweloperzy otrzymają dostęp do możliwości Watsona.

IBM już od jakiegoś czasu nosiło się z zamiarem udostępnienia Watsona szerszej publice. Dziś dowiedzieliśmy się, że w przyszłym roku w ręce deweloperów trafi otwarte API, które ma pozwolić im wykorzystać możliwości, jakie wynikają z tego, że Watson potrafi odpowiadać na pytania w języku naturalnym. Opracowywane przez IBM API ma być proste w obsłudze i nie wymagać ingerencji ze strony IBM. Deweloperzy będą mogli wykorzystać możliwości Watsona do przetwarzania własnych danych, będą też mogli skorzystać z tematycznych baz danych, które znajdą się w IBM Watson Content Store.

Niestety API skierowane jest przede wszystkim do firm, które stać będzie na wykupienie licencji na korzystanie z możliwości Watsona. Jak na razie IBM ma już podpisane umowy z trzema partnerami, którzy chcą wykorzystać możliwości superkomputera w swoich aplikacjach. Wśród nich są dwie firmy zajmujące się oprogramowaniem medycznym (jedna aplikacja ma być skierowana do lekarzy, druga do pacjentów), oraz firma zajmująca się oprogramowaniem dla sklepów internetowych, która zmierza wykorzystać Watsona na stronie North Face.

- _ Wierzymy, że _ [Watson] _ to tak znaczący postęp w dziedzinie komputerów, że chcielibyśmy zaangażować innych ludzi _ - stwierdził CTO IBM Rob High. - _ Chcemy, by nasi partnerzy mieli więcej do powiedzenia na temat tego, w którą stronę ewoluować będzie kognitywne przetwarzanie informacji. _

Ile kosztować będzie "głos w sprawie ewolucji kognitywnego przetwarzania informacji"? Ceny dostępu do API Watsona niestety nie znajdziemy w komunikacie prasowym, ale pocieszające jest to, że IBM twierdzi, iż będzie on dostępny dla wszystkich firm, również tych małych.

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)