W Polsce 66 proc. internautów kupuje w sieci

W Polsce 66 proc. internautów kupuje w sieci

W Polsce 66 proc. internautów kupuje w sieci
29.07.2009 11:49, aktualizacja: 29.07.2009 12:03

66 proc. polskich internautów deklaruje, że chociaż raz zrobiło zakupy w
sieci: w sklepach internetowych i na aukcjach - wynika z opublikowanego we wtorek raportu
"E-commerce w Polsce", przygotowanego przez Gemius.

Gemius od pięciu lat bada sektor e-commerce (e-sklepy, aukcje internetowe) w Polsce. Dotychczas, co roku notowany był kilkuprocentowy wzrost odsetka internautów dokonujących zakupów w sieci. Z raportu wynika, że ok. 8. proc. kupujących w sieci zamierza nadal korzystać ze sklepów internetowych i aukcji. 44 proc. internautów, którzy nigdy nie kupowali przez internet, zamierza spróbować tego w przyszłości.

Co drugi klient sklepów i aukcji internetowych (5. proc.) korzysta z tzw. porównywarek cen - portali, dzięki którym można znaleźć w sieci najtańsze oferty.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Zdaniem ekspertów Gemius, wyniki badania pokazują wyraźną różnicę w aktywności klientów sklepów i aukcji internetowych. Liczba użytkowników tych serwisów jest podobna, to jednak na aukcjach dokonywanych jest blisko osiem razy więcej odsłon stron internetowych, niż w sklepach - użytkownicy przeglądają więcej pojedynczych aukcji niż podstron sklepowych.

Internauci poświęcają też znacznie więcej czasu aukcjom (średnio ponad pięć godzin miesięcznie) niż sklepom (średnio 4. minut w skali miesiąca). Przeciętny użytkownik w marcu 2009 roku dokonał blisko 580 odsłon stron aukcyjnych i ok. 73 odsłon w sklepach online.

"Aukcje oferują szerszy asortyment towarów niż nawet największy sklep. A skoro jest więcej towarów, to i użytkownicy poświęcają więcej czasu na ich oglądanie. Duże znaczenie w wytłumaczeniu tego zjawiska może mieć także zrozumienie potrzeb internautów - aukcje często są miejscem "wyceny" różnego rodzaju towarów. Po krótkiej wizycie na największych serwisach aukcyjnych znamy już rynkową wartość np. samochodu, który chcemy sprzedać" - wyjaśnia Senior Internet Business Development Manager w Gemius Gabriel Matwiejczyk.

Raport został przygotowany na podstawie badania przeprowadzonego w internecie w okresie 21-26 kwietnia 200. roku. Do analizy wykorzystano 1,7 tys. wypełnionych do końca kwestionariuszy, zebranych od internautów w wieku 15 lat i więcej.

Gemius to międzynarodowa firma badawcza, która od 199. r. działa na polskim rynku. Oferuje rozwiązania badawcze oraz usługi analityczne i doradcze. Raport został przygotowany we współpracy z portalem Skąpiec.pl, który porównuje ceny w sklepach internetowych. Inne porównywarki cenowe to np. Ceneo, Nokaut.pl, Smartbay.pl.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)