W kilka minut zhakowali systemy do głosowania

W kilka minut zhakowali systemy do głosowania
Źródło zdjęć: © Fotolia
Bolesław Breczko

30.07.2017 14:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zaledwie kilka minut potrzebowali hakerzy na zlokalizowanie poważnej luki w zabezpieczeniach systemu do głosowania. Uczestnicy odbywającej się w Las Vegas konferencji DefCon przejęli całkowitą kontrolę nad systemem w 90 minut.

DefCon to konferencja poświęcona szeroko rozumianemu bezpieczeństwu komputerowemu. Co roku uczestniczy w niej tysiące najlepszych specjalistów z całego świata. Oprócz paneli dyskusyjnych i wystąpień na DefConie organizowane są też realne zadania z testów penetracyjnych, czyli próby włamania się i przejęcia kontroli nad systemem. W tym roku celem zadania były maszyny do głosowania używane podczas wyborów w USA.

Uczestnicy dostali za cel 30 różnych maszyn do głosowania. Okazało się, że do niektórych z nich można było podłączyć USB ze szkodliwym oprogramowaniem, inne łączyły się do niezabezpieczonych sieci WiFi, a jeszcze inne były obsługiwane przez nieaktualne wersje systemu Windows XP.

Jake Braun, szef Cambridge Global, firmy zajmującej się m.in. bezpieczeństwem w sieci firm i krajów, stwierdził, że amerykański system do głosowania jest bez wątpienia podatny na ataki i bardzo słabo zabezpieczony.

- Na szczęście dzięki wysiłkowi hakerów na DefConie wiemy dokładnie co trzeba poprawić. Niestety o tych słabościach wiedzą też Chiny, Rosja, czy Iran. Te kraje mają wystarczające możliwości aby wykorzystać słabe zabezpieczenia naszych systemów do podważenia demokratycznych procesów jakimi są wybory.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)