W Białymstoku powstaje nowoczesny robot

W Białymstoku powstaje nowoczesny robot
Źródło zdjęć: © http://newventurist.com

06.05.2013 10:52, aktual.: 06.05.2013 11:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ma to być pierwsza tego typu konstrukcja w Polsce. Prototyp robota ma być gotowy na początku 2014 roku

Na Politechnice Białostockiej powstaje robot, który ma pracować pod ziemią przy naprawach rur i infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Pieniądze na ten cel - 430 tys. zł - pochodzą z programu UE Kapitał Ludzki. Uczelnia prowadzi te prace wraz z firmą przemysłową.

W ramach projektu powstanie prototyp robota, wykonane też zostaną badania laboratoryjne i eksploatacyjne tego urządzenia. Robot ma być wykorzystywany do napraw rur znajdujących się pod ziemią, bez konieczności wykonywania kosztownych i czasochłonnych wykopów ziemnych. Autorzy projektu podkreślają, że ma to być pierwsza tego typu konstrukcja w Polsce. Prototyp robota ma być gotowy na początku 201. roku.

Prorektor ds. rozwoju i współpracy Politechniki Białostockiej dr hab. Roman Kaczyński, który kieruje pracami, podkreśla, że prowadzenie napraw czy wymiany urządzeń w dowolnej chwili, bez konieczności wykonywania wykopów, to optymalne rozwiązanie i robot ma to umożliwić.

Robot ma być mały, zdalnie sterowany. Niczym kret ma mieć możliwość poruszania się w elastycznej rurze o średnicy stu milimetrów - wyjaśnił prorektor Kaczyński.

Koncepcja zakłada, że urządzenie będzie się składać z dwóch niezależnych mechanizmów: napędowego i manipulacyjnego. Część napędowa będzie miała charakter stały, a do niej będzie można dołączać różne manipulatory - czyli końcówki - w zależności od wykonywanych przez robota czynności. Na przykład robot miałby służyć do wymiany przetwornika ciśnienia na wodociągu, ale też innych prac serwisowych w podziemnej infrastrukturze wodno-kanalizacyjnej.

- Manipulator ma służyć do obsługi urządzeń monitorujących sieć wodociągową, więc powinien współpracować z wcześniej przygotowaną infrastrukturą wodno-kanalizacyjną - podkreślił Kaczyński. Zastrzegł, że więcej szczegółów będzie znanych za rok, bo na razie prace nad robotem są w fazie początkowej.

Politechnika Białostocka prowadzi projekt we współpracy z przedsiębiorstwem budowlanym Aquard, które zajmuje się montażem i serwisem urządzeń oraz systemów do monitoringu i zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi. Robot ma się przyczynić do wzrostu konkurencyjności tej firmy. To przedsięwzięcie ważne również dla uczelni, bo dotyczy transferu wiedzy do przemysłu.

Politechnika Białostocka jest największą państwową uczelnią techniczną w województwie podlaskim. Kształci ok. 1. tys. studentów.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)