Vodafone UK uruchamia femtokomórki

Vodafone UK uruchamia femtokomórki

Vodafone UK uruchamia femtokomórki
29.06.2009 07:20, aktualizacja: 29.06.2009 09:39

Angielski Vodafone wprowadza do swojej oferty femtokomórki. Są one skierowane głównie do klientów biznesowych. Posiadający wyższe taryfy otrzymają urządzenie bezpłatnie, pozostali będą musieli się liczyć z drobną, comiesięczną opłatą.

Femtokomórki to urządzenia, których zadaniem jest m.in. uzupełnienie lub wzmocnienie zasięgu sieci tam, gdzie jest on niewystarczający. Pozwalają one również na zwiększenie jej pojemności w miejscach, w których jest ona zbyt mała. Zaproponowane przez Vodafone rozwiązanie jest wszechstronne i zawiera kilka różnych opcji.

Klienci posiadający plan taryfowy o wartości co najmniej 60 funtów otrzymają urządzenie bezpłatnie. Dla osób korzystających z niższych taryf przewidziano możliwość miesięcznego regulowania odpłatności, w zależności od długości podpisanej umowy. Jej wysokość wynosi 5, 7 lub 10 funtów dla umowy (odpowiednio) 24-, 18- i 12-miesięcznej. Istnieje również możliwość jednorazowego zakupu urządzenia bez konieczności wiązania się jakąkolwiek umową z operatorem. W takim przypadku oznaczać to będzie wydatek rzędu 160 funtów.

Taka różnorodność opcji będzie miała duży wpływ na popularyzację femtokomórek. Pozwoli ona na uniknięcie błędu amerykańskiej sieci Verizon, jakim był wysoki koszt związany z nabyciem tych urządzeń przez klientów. To spowodowało, że za Oceanem femtokomórkom wciąż trudno jest osiągnąć rynkowy sukces.

Femtokomórki będą jednym z narzędzi, które mają powstrzymać klientów przed zmianą sieci z powodu słabego zasięgu. Jednocześnie jednak może to być poważna próba dla operatora, którego klienci mogą żądać takich urządzeń nieodpłatnie, bez względu na posiadany przez siebie plan taryfowy. Podobna sytuacja miała miejsce u drugiego z amerykańskich operatorów, sieci Sprint.

W odpowiedzi inni operatorzy mogą zaoferować swoim klientom chcącym zmienić sieć bezpłatne minuty i SMS-y, aby ci nie rezygnowali z ich usług. Oznacza to, że aktualna propozycja Vodafone może być znacznie mniej atrakcyjna dla użytkowników innych sieci, niż z początku zakładano. W przyszłości zatem może zaistnieć konieczność stworzenia specjalnych planów taryfowych dla femtokomórek, zawierających np. dodatkowe, również bezpłatne, pakiety usług.

Korzyścią z zastosowania femtokomórek będzie również możliwość zwiększenia pojemności i wykorzystania sieci bez konieczności bardzo kosztownych inwestycji w jej rozbudowę. Służyć ma temu również realizacja podpisanej w marcu umowy z siecią O2. Na jej mocy operatorzy ci podzielą się swoimi masztami, co znacznie zmniejszy nie tylko koszt rozbudowy sieci, ale także czas potrzebny na to.

Podpisane porozumienie w pierwszej kolejności pozwoli na rozbudowę zasięgu i pojemności sieci Vodafone wzdłuż autostrady M4 w miejscach, gdzie istnieją już nadajniki O2. Dzięki temu możliwe będzie usunięcie dublujących się masztów. Czas potrzebny na realizację tego projektu w porównaniu do standardowej procedury skróci się z dziewięciu do niecałych trzech miesięcy (11 tygodni). W nadchodzących miesiącach planuje się zwiększenie liczby miejsc, w których na jednym maszcie znajdą się nadajniki zarówno O2, jak i Vodafone.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)