Vista jak "nowa Coke", Linux traci

Vista jak "nowa Coke", Linux traci

Vista jak "nowa Coke", Linux traci
28.07.2008 10:00

Thomas Mendel, analityk firmy Forrester Research, w swoim najnowszym raporcie określa Windows Vistę mianem "nowej Coke". To nawiązanie do nieudanej próby wypromowania nowego napoju. Z badań Mendla wynika, że jedynie 8,8% dużych przedsiębiorstw korzysta z Visty. Użytkownikami Windows XP jest zaś aż 87,1% z nich. Większość firm decydujących się na instalację Visty to przedsiębiorstwa rezygnujące z Windows 98 i Windows 2000.

Vista jest niemal dwukrotnie bardziej popularna od systemów Mac OS X, który udział wzrósł z 3,7% w styczniu do 4,5% w czerwcu bieżącego roku. W tym samym czasie znacząco spadły udziały Linuksa na korporacyjnych desktopach. Jeszcze w styczniu opensource'owe systemy były używane na 1,8% komputerów osobistych. Obecnie odsetek ten zmniejszył się do 0,5%.

Mendel uważa więc, że developerom tworzącym na rynek przedsiębiorstw wystarczy, by skupili się na XP oraz Viście. "Zapomnijcie o Makach, chyba, że tworzycie dla specyficznego segmentu rynku, na którym Mac OS X ma mocną stabilną pozycję" - pisze Mendel.

Analityk, opierając się na ankietach przeprowadzonych wśród 50 000 użytkowników, zbadał też udziały przeglądarek. Z Firefoksa korzysta 19,4% pracowników firm. Jeszcze w styczniu odsetek ten wynosił 16,8%. W tym samym czasie udział Internet Explorera spadł z 79,1 do 77,6 procenta. Rada dla developerów, brzmi w tym wypadku: "Musicie się upewnić, że wasze aplikacje działają zarówno pod IE, jak i pod Firefoksem".

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)