Uważaj! Wirus zaszyfruje Twoje pliki

Uważaj! Wirus zaszyfruje Twoje pliki
Źródło zdjęć: © Kaspersky

06.06.2008 14:09, aktual.: 06.06.2008 14:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych,
informuje o wykryciu nowego, bardzo niebezpiecznego wirusa szyfrującego
dane - Virus.Win32.Gpcode.ak

Gpcode.ak szyfruje pliki o różnych rozszerzeniach, między innymi: .doc, .txt, .pdf, .xls, .jpg, .png, .cpp, .h i wiele innych. Do szyfrowania wykorzystywany jest algorytm RSA z kluczem o długości 1024 bitów. Analitycy z Kaspersky Lab dodali sygnatury tego szkodliwego kodu do baz danych 4 czerwca 2008 r. Posiadanie aktualnych sygnatur zagrożeń całkowicie chroni przed infekcją wirusem Gpcode.

Specjaliści skutecznie walczyli z poprzednimi wariantami wirusa Gpcode, z powodzeniem łamiąc nawet 660-bitowy klucz wykorzystywany przez autora szkodnika do szyfrowania danych Szacowano wówczas, że gdyby twórca Gpcode'a poprawnie zaimplementował algorytm RSA złamanie 660-bitowego klucza zajęłoby około 30 lat przy użyciu jednego komputera z procesorem 2,2 GHz

Dopracowanie swojego "dzieła" zajęło autorowi dwa lata - wszystkie błędy występujące w starych wersjach zostały usunięte i użyto innego klucza - tym razem 1024-bitowego. Dotychczas analitykom z Kaspersky Lab nie udało się odszyfrować plików zaatakowanych przez nowego Gpcode'a - klucz o długości 1024 bitów to bardzo poważne wyzwanie, a ponadto nie wykryto żadnych błędów w implementacji algorytmu RSA. Zatem, w momencie powstawania tego tekstu jedynym sposobem na odzyskanie zaszyfrowanych danych jest użycie klucza, którym dysponuje autor wirusa.

Po zaszyfrowaniu plików na atakowanym komputerze Gpcode dodaje do nich rozszerzenie .CRYPT i umieszcza plik !README!.txt w każdym folderze zawierającym zaszyfrowane obiekty. W pliku tekstowym autor wirusa informuje o tym, że plik został zaszyfrowany i oferuje sprzedaż programu deszyfrującego:

_ Your files are encrypted with RSA-1024 algorithm. To recovery your files you need to buy our decryptor. To buy decrypting tool contact us at: **@yahoo.com _

Tłumaczenie:
Twój plik został zaszyfrowany przy użyciu 1024-bitowego algorytmu RSA.
W celu odzyskania swoich plików musisz kupić nasz program deszyfrujący.
W celu dokonania zakupu skontaktuj się z nami pod adresem: *@yahoo.com

Po zaistnieniu takiej sytuacji zalecamy kontakt z nami przy użyciu innego komputera podłączonego do Internetu. Pod żadnym pozorem nie należy RESTARTOWAĆ ani WYŁĄCZAĆ potencjalnie zainfekowanego komputera. Należy kontaktować się pod adresem e-mail pomoc@kaspersky.pl podając w treści wiadomości następujące informacje:

· Data i czas wystąpienia infekcji
· Opis wszystkich działań wykonywanych na komputerze przez okres około 5 minut przed wystąpieniem infekcji, łącznie z:
uruchamianymi programami
odwiedzanymi stronami WWW

Analitycy z Kaspersky Lab dołożą wszelkich starań, aby odzyskać zaszyfrowane dane. W chwili obecnej trwa analiza kodu wirusa w poszukiwaniu sposobu na odszyfrowanie plików bez użycia klucza prywatnego znajdującego się w posiadaniu autora wirusa. W międzyczasie zalecamy wszystkim użytkownikom ustawienie maksymalnego poziomu ochrony w oprogramowaniu antywirusowym i zachowanie wzmożonej ostrożności podczas korzystania z Internetu i czytania wiadomości e-mail. Po zauważeniu na swoim komputerze pliku tekstowego przygotowanego przez twórcę wirusa zalecamy natychmiastowy kontakt z nami zgodnie z opisaną powyżej procedurą.

Namawiamy użytkowników, aby nie ulegali szantażowi cyberprzestępcy, ponieważ w ten sposób będą motywowali go do dalszego działania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)