UKE szacuje przyrost łączy do 2012 roku

UKE szacuje przyrost łączy do 2012 roku

18.09.2009 13:50, aktual.: 18.09.2009 14:17

UKE szacuje, że całkowity wzrost popytu na stacjonarne usługi szerokopasmowe w latach 2010 - 2012 wyniesie od 1,1 do 1,5 mln dostępów, a popyt na usługi mobilnego dostępu szerokopasmowego może spowodować wzrost tego segmentu rynku o kolejny milion dostępów

Jak twierdzi UKE, kluczowym czynnikiem wzrostu popytu na usługi dostępu do Internetu jest przyrost liczby gospodarstw domowych wyposażonych w komputery. Ich liczba najszybciej rośnie wśród najzamożniejszych gospodarstw domowych i jest najwyższa w rodzinach z dziećmi oraz w gospodarstwach składających się z trzech lub więcej osób. Najmniejszy przyrost liczby komputerów występuje w jednoosobowych gospodarstwach bez dzieci. Coraz mniej osób wskazuje przyczyny ekonomiczne jako powód nieposiadania komputera i dostępu do Internetu.

Z raportu wynika, że liczba nowych przyłączy realizowanych w technologii DSL nadal rośnie lecz dynamika przyrostu jest coraz niższa. Udziały poszczególnych technologii stacjonarnych pozostają na podobnym poziomie. Natomiast udziały dostępu mobilnego gwałtownie rosną, co jest wynikiem między innymi agresywnej polityki marketingowej, coraz częstszego postrzegania przez klientów Internetu mobilnego jako równorzędnego stacjonarnemu, wzrostu sprzedaży komputerów przenośnych oraz mody na mobilność, szczególnie wśród młodych ludzi.

Zobacz: pełną treść raportu (plik .pdf; 361 kB).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)