UKE: Spór o metodę badań sieci mobilnych

UKE: Spór o metodę badań sieci mobilnych16.08.2013 09:30
UKE: Spór o metodę badań sieci mobilnych
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

W czasie kolejnego spotkania w ramach memorandum w sprawie podnoszenia jakości usług telekomunikacyjnych w dalszym ciągu nie ustalono metod pomiaru jakości. Prezes UKE wyraża zaniepokojenie.

Głównym celem wspólnych prac prezesa UKE i 39 sygnatariuszy memorandum jest opracowanie wskaźników jakości, dzięki którym dostawcy usług telekomunikacyjnych w sposób przejrzysty będą informowali użytkowników o poziomie jakości świadczonych usług.

O ile sygnatariusze memorandum byli zgodni co do potrzeby ustalenia przez prezesa UKE obszaru i czasu/okresu pomiarów, a także dla zapewnienia rzetelności danych z pomiarów zgodzono się na funkcję kontrolno-nadzorującą prezesa UKE, o tyle jednoczesność pomiarów stała się "kością niezgody" nawet w gronie samych zainteresowanych operatorów sieci komórkowych.

Sygnatariusze, którzy zgłosili sprzeciw wobec zasady jednoczesności wyjaśniali to następująco: _ ...nie chcemy tej zasady przekreślać, ale nie chcemy jej wpisywać obowiązkowo do wykonywania przez Sygnatariuszy Memorandum, co oznacza, że to dostawca ma wybrać, czy ją wykonuje, czy nie... _

Zasada jednoczesności pomiarów jest bardzo znacząca dla dokonywania analiz porównawczych jakości usług między dostawcami usług i daje klientom przede wszystkim miarodajne narzędzie oceny dostawców pod kątem jakości świadczonych usług. Zasada jednoczesności również jest naczelną zasadą podawaną w normach i zaleceniach ETSI.

W świetle wcześniejszych przewidywań prace w ramach memorandum powinny zakończyć się na przełomie września i października 201. roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)