UKE podzieli Telekomunikację Polską

UKE podzieli Telekomunikację Polską

UKE podzieli Telekomunikację Polską
15.12.2008 12:30, aktualizacja: 15.12.2008 14:16

Zgodnie z decyzją prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej wszczęte zostało postępowanie mające na celu podział Telekomunikacji Polskiej. W rezultacie podziału ze struktury TP S.A. ma zostać wydzielona "jednostka hurtowa", docelowo niezależna od TP i podlegająca niezależnemu nadzorowi. Według ekspertyz i raportów otrzymanych przez prezesa UKE tylko takie rozwiązanie zapewni warunki sprzyjające konkurencyjności świadczenia usług międzyoperatorskich.

W obszernym komunikacie, opublikowanym na stronie internetowej UKE, czytamy m.in., że wpływ na decyzję prezesa urzędu miały przygotowywane niezależnie ekspertyzy dotyczące sytuacji polskiego rynku telekomunikacyjnego. Jedna z nich, przeprowadzona przez konsorcjum doradcze złożone z następujących podmiotów: KPMG, KPMG Advisory, Kancelaria Grynhoff, Woźny, Maliński, Instytut Łączności, wykazała, że TP S.A. wskutek swojej postawy antykonkurencyjnej stwarza trwałe przeszkody w działaniu operatorów alternatywnych. W obliczu nieskuteczności innych działań podejmowanych przez regulatora rynku telekomunikacyjnego tylko podział TP S.A. może zapewnić wszystkim spółkom świadczącym usługi telekomunikacyjne równorzędne warunki funkcjonowania.

Warto bowiem przypomnieć, że przez ostatnie trzy lata działania TP S.A. wielokrotnie zostały uznane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej za antykonkurencyjne, co w 26 przypadkach skutkowało nałożeniem na koncern kar finansowych - stało się tak m.in. w wyniku naruszeń decyzji UKE o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej czy też o ofercie BSA ( por. artykuł Bitstream access czyli TP SA vs. operatorzy - http://www.pcworld.pl/news/107305.html ).

Drugi z dokumentów to raport przygotowany przez firmę Audytel na zlecenie Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. W analizie "Bariery rozwoju konkurencji na rynku telekomunikacyjnym w Polsce - praktyki dyskryminacji przedsiębiorców telekomunikacyjnych przez TP S.A." znalazło się stwierdzenie, że "znakomita większość utrudnień na jakie trafiają operatorzy alternatywni wynika z faktu pionowej integracji TP." Telekomunikacja, wg autorów ekspertyzy, "wykorzystuje swoją pozycję rynkową, a nawet łamie przepisy ustawy Prawo telekomunikacyjne, w celu utrudnienia działalności swoim konkurentom".

_ "Celem wprowadzenia obowiązku separacji funkcjonalnej jest wydzielenie w TP jednostki hurtowej, niezależnej od TP i podlegającej niezależnemu nadzorowi, który ustali tej jednostce cele strategiczne nastawione na sprzedaż usług hurtowych. Dzięki temu działaniu część detaliczna TP będzie na takich samych warunkach jak OA _ [operatorzy alternatywni - redakcja] _ korzystać z infrastruktury TP co ma na celu likwidację poważnych problemów we współpracy międzyoperatorskiej opisanych szczegółowo w wyżej przytoczonych analizach" _ - informuje UKE.

Prezes UKE ma nadzieję, że tzw. funkcjonalna separacja Telekomunikacji Polskiej znacząco poprawi konkurencyjność rodzimego rynku telekomunikacyjnego. Wydzielenie wspomnianej jednostki hurtowej ma bowiem zakończyć "długotrwałą postawę antykonkurencyjną TP" oraz położyć kres "wykorzystywaniu przez TP słabości systemu prawnego".

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)