UKE bada aparaty telefoniczne dla najmłodszych

UKE bada aparaty telefoniczne dla najmłodszych

UKE bada aparaty telefoniczne dla najmłodszych
Źródło zdjęć: © fonek.pl
09.10.2009 13:38, aktualizacja: 09.10.2009 15:21

Urząd Komunikacji Elektronicznej zapowiada zbadanie telefonów komórkowych przeznaczonych dla dzieci. Sprawdzane będzie zwłaszcza to, czy poziom fal elektromagnetycznych pochodzących z aparatu, nie jest dla nich szkodliwy - wynika z czwartkowego komunikatu UKE

Urzędnicy sprawdzili już jeden telefon komórkowy dla najmłodszych o nazwie Fonek. Aparat ten od 9 lipca tego roku ma roczny certyfikat UKE w kategorii "Bezpieczny Telefon". Okazało się, że choć spełnia europejskie normy, to poziom fal elektromagnetycznych, jakie emituje jest wyższy od tego, który występuje w wielu dostępnych na rynku telefonach dla dorosłych.

Obraz
© (fot. fonek.pl)

"Przyznając certyfikat, UKE nie badało telefonu pod kątem pola elektromagnetycznego pochodzącego od telefonów komórkowych, ponieważ na polskim rynku mogą być sprzedawane tylko urządzenia spełniające normy. Jednak z uwagi na to, że telefony opatrzone certyfikatem są przeznaczone dla dzieci, UKE postanowiło badać to w kolejnych telefonach, których producenci wystąpią o przyznanie certyfikatu" - poinformował Urząd.

Według UKE ze względu na dobro najmłodszych, należy dążyć do zmniejszenia poziomu fal w telefonach dla nich przeznaczonych.

UKE wyniki badań ma podać do publicznej wiadomości.

Aktualizacja: wyniki badań telefonu Fonek

Na stronie WWW Urzędu Komunikacji Elektronicznej zamieszczono informację dotyczącą pomiaru współczynnika SAR (Specific Absorption Rate) dla taniego, zaprojektowanego z myślą o dzieciach telefonu komórkowego Fonek A88. sprzedawanego przez spółkę Pragma. SAR jest wskaźnikiem określającym, z jaką szybkością (w przeliczeniu na masę) pochłaniana jest energia fali elektromagnetycznej. Na Starym Kontynencie dopuszczalny poziom SAR wynosi 2 waty/kilogram (według zalecenia Rady Europy).

Badanie przeprowadzono w Centralnym Laboratorium Badań Technicznych UKE, a zlecono je po doniesieniach o wysokim współczynniku SAR Fonka. Okazuje się, że aparat spełnia europejskie wymagania: SAR osiąga w niektórych okolicznościach wartość 0,6 W/kg (zgodnie z deklaracją producenta i dystrybutora), ale maksymalny poziom SAR w przypadku tego urządzenia sięga 1,8 W/kg. UKE podkreśla, że niektóre zwykłe komórki charakteryzują się niższą wartością SAR.

Fonek otrzymał certyfikat UKE w kategorii "Bezpieczny Telefon" na okres od 9 lipca 200. roku do 9 lipca 2010 roku. Aparat nie był wcześniej kontrolowany pod kątem emisji promieniowania elektromagnetycznego - gdyby nie spełniał norm, nie zostałby po prostu dopuszczony do sprzedaży. Jednak z uwagi na to, że telefony opatrzone certyfikatem są przeznaczone dla dzieci, UKE postanowił badać współczynnik SAR w kolejnych aparatach, których producenci wystąpią o przyznanie certyfikatu. Wyniki badań będą podawane do publicznej wiadomości.

Kosztujący 29. złotych Fonek to pierwszy osiągalny w Polsce aparat komórkowy dostosowany do potrzeb dzieci: telefon pozwala łączyć się tylko z numerami zaprogramowanymi przez rodziców lub opiekunów. Urządzenie obsługuje funkcję skróconego wybierania dla czterech rozmówców i ma przycisk SOS, uaktywniający połączenie alarmowe. Ponadto wśród funkcji aparatu należy wymienić monitoring otoczenia (nawiązywane z inicjatywy rodziców połączenie, podczas którego Fonek działa jak urządzenie podsłuchowe) oraz sprawdzanie otaczających aparat stacji bazowych. To ostatnie pozwala wysyłać automatyczny SMS do zdefiniowanych odbiorców, gdy Fonek znajdzie się w pobliżu wskazanej wcześniej stacji bazowej.

Źródło: heise-online.pl / PAP

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)