Tysiąc euro na abonenta w NGN

Tysiąc euro na abonenta w NGN

20.11.2008 18:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Całkowity koszt dotarcia z siecią NGN (Next Generation Networking) do jednego abonenta to około tysiąca euro. Obejmuje on nie tylko koszty budowy nowej infrastruktury światłowodowej, ale i wszystkich urządzeń operatora - powiedział Marcus Weldon z Alcatel-Lucent podczas odbywającego się właśnie Forum Szerokopasmowego organizowanego przez Computerworld.

*Całkowity koszt dotarcia z siecią NGN (Next Generation Networking) do jednego abonenta to około tysiąca euro. Obejmuje on nie tylko koszty budowy nowej infrastruktury światłowodowej, ale i wszystkich urządzeń operatora - powiedział Marcus Weldon z Alcatel-Lucent podczas odbywającego się właśnie Forum Szerokopasmowego organizowanego przez _ Computerworld _. *

Koszt ten jednak spada w momencie, kiedy światłowody są prowadzone do węzłów sieci, a dalej sygnał dostarczany jest do abonenta poprzez tradycyjne łącza miedziane - wtedy można mówić o kosztach rzędu 300-400 euro. Przy wykorzystaniu technologii VDSL2, da się osiągnąć na krótkich, kilkusetmetrowych odcinkach prędkości nawet powyżej 100 Mb/s.

Około 65% kosztów stanowi robocizna. Weldon szacuje, że w Polsce da się je ograniczyć do około 45% przy założeniu wykorzystania już istniejących duktów i studzienek.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)