Tym samolotem Amerykanie chcą podbić świat

Tym samolotem Amerykanie chcą podbić świat

19.09.2011 10:45, aktual.: 20.09.2011 09:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Lockheed Martin, będąca jednym z czołowych dostawców amerykańskiej armii, pracuje obecnie nad stworzeniem lotniczego transportowca, który miałby zastąpić wysłużonego w boju Herculesa C-130. Projekt nad którym obecnie pracują inżynierowie ma trafić do produkcji najpóźniej w 2020 roku.

Firma Lockheed Martin, będąca jednym z dostawców dla amerykańskiej armii, pracuje obecnie nad stworzeniem lotniczego transportowca, który miałby zastąpić wysłużonego w boju Herculesa C-130. Projekt nad którym obecnie pracują inżynierowie ma trafić do produkcji najpóźniej w 2020 roku.

Samolot ten jest jednym z elementów realizowanego przez amerykańską armię programu, który docelowo ma dostarczyć dla jej potrzeb transportowce zdolne do lądowania na niewielkim obszarze oraz w nieprzystosowanym terenie. Projekt nad którym obecnie pracują naukowcy z Lockheed Martin nosi nazwę Speed Agile Concept Demonstrator. Jest to bardzo zwrotny, czterosilnikowy transportowiec, przeznaczony do przemieszczania ciężkich ładunków. Co ciekawe, w testowanym modelu widoczne są jedynie dwa silniki. W programie uczestniczą również konkurencyjne dla Lockheed Martin firmy, takie jak Boeing, czy Northrop Grumman.

Dzięki zastosowaniu technologii Speed Agile, projektowany transportowiec będzie bardzo zwrotny, oraz będzie umożliwiał lądowanie w terenie zupełnie to tego nieprzystosowanym. Dzięki temu będzie on znacznie bardziej uniwersalny niż stosowany w armii Hercules.

Obecnie naukowcy prowadzą badania na modelu wybudowanym w 2. procentowej skali, który jest testowany w największym na świecie tunelu aerodynamicznym w Air Force Arnold Engineering and Development Center w Kalifornii.

TK/SW/SW

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (147)