Twórcy Firefoksa łatają starą lukę w obsłudze CSS

Twórcy Firefoksa łatają starą lukę w obsłudze CSS

01.04.2010 16:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Twórcy przeglądarki Firefox opisali na łamach bloga Mozilla Security, w jaki sposób zamierzają załatać wiekową już lukę w ochronie danych. CSS History Hack wywołał ostatnio spore poruszenie, ponieważ umożliwia on przechwytywanie danych użytkowników sieci społecznościowych. Problem ten został po raz pierwszy opisany w roku 2000 w jednym z wpisów Bugzilli

Wykorzystywany jest przy tym fakt, że przeglądarki różnie prezentują odwiedzone i nieodwiedzone odnośniki. Dzięki temu aplikacje sieciowe mogą stwierdzić, jakie strony otworzył dany użytkownik. Dlatego też konsorcjum W3. już w specyfikacji CSS 2.1 ustaliło, że przeglądarki WWW powinny prezentować wszystkie odnośniki jako nieodwiedzone bądź też stosować inne środki w celu zapewnienia ochrony sfery prywatnej użytkowników.

Obraz
© (fot. Mozilla)

Programiści Firefoksa chcą się zdecydować na drugą możliwość. Zamierzają oni w związku z tym dopuszczać tylko określone atrybuty dla pseudoklasy :visited. Atrybuty, które ładują zdalne zasoby (np. background-image), będą ignorowane przez przeglądarkę. Ponadto silnik renderujący układ strony ma pozycjonować wszystkie odnośniki w tej samej prędkości, dzięki czemu aplikacje nie będą mogły wykorzystywać różnic czasowych. Oprócz tego javascriptowa metoda getComputedStyle będzie zwracać atrybuty CSS stosowane dla nieodwiedzonych odnośników nawet dla odwiedzonych stron.

Zapowiadane zmiany mają pojawić się na razie w gałęzi rozwojowej przeglądarki. W związku z tym w wyglądzie większości stron nic się nie zmieni –. zapewniają twórcy Firefoksa.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)