Top 5 usterek w notebookach według serwisantów

Top 5 usterek w notebookach według serwisantów

Top 5 usterek w notebookach według serwisantów
Źródło zdjęć: © Fancy/Thinkstock
09.05.2011 13:25, aktualizacja: 03.06.2014 14:17

Nagły brak obrazu, artefakty na ekranie, problemy z uruchomieniem, samoczynne wyłączanie się w trakcie pracy oraz uszkodzenia mechaniczne to pięć najczęściej pojawiających się problemów z notebookami – tak wynika z raportu sieci serwisów Komputronik. W przypadku uszkodzeń mechanicznych najczęściej serwisanci mają do czynienia z pękniętymi matrycami. Z kolei awarie podzespołów dotyczą przede wszystkim płyt głównych oraz dysków twardych.

*Nagły brak obrazu, artefakty na ekranie, problemy z uruchomieniem, samoczynne wyłączanie się w trakcie pracy oraz uszkodzenia mechaniczne to pięć najczęściej pojawiających się problemów z notebookami – tak wynika z raportu sieci serwisów Komputronik. W przypadku uszkodzeń mechanicznych najczęściej serwisanci mają do czynienia z pękniętymi matrycami. Z kolei awarie podzespołów dotyczą przede wszystkim płyt głównych oraz dysków twardych. *

Skąd się biorą te usterki?

Przegrzewanie się sprzętu i w konsekwencji samoczynne wyłączenie komputera to skutek zanieczyszczenia układu chłodzenia. Najczęściej jest on wynikiem zaniedbań samego użytkownika komputera. Kto z nas pamięta, aby regularnie czyścić otwory wentylacyjne, albo czyścić biurko, na którym stoi laptop? Położenie komputera na zanieczyszczonej powierzchni może sprawić, że w krótką chwilę owe zanieczyszczenia znajdą się we wnętrzu komputera. Pamiętajmy, iż czyszczenie powinno się przeprowadzać okresowo, tak jak wymianę oleju i filtrów w silniku samochodu.

Usterki typu nagły brak obrazu, artefakty (paski, krzaczki, przebarwienia, które uporczywie widnieją na matrycy) wynikają często z uszkodzeń grafiki, które to mogą powstać w następstwie przegrzania sprzętu. Nie należy także zbyt mocno obciążać grafik komputera przenośnego, mimo że w obecnych laptopach są one dosyć wydajne, to jednak ich żywotność jest niższa niż w przypadku układów desktopowych. Po raz kolejny widać, że dbałość o czystość naszego komputera po prostu się nam opłaci.

Obraz
© (fot. Fancy/Thinkstock)

Problemy z uruchomieniem notebooków mogą być z kolei spowodowane uszkodzeniem układów zasilających. Uszkodzenia takie zdarzają się np. w wyniku zastosowania zasilacza zamiennego słabej jakości. Źle dobrany zasilacz, który nie jest w stanie dostarczyć napięcia o ściśle określonych parametrach może spowodować rozległe uszkodzenia naszego laptopa. Pamiętajmy zatem, aby dobierając zasilacz do naszego komputera spełniał on dokładnie te same parametry techniczne, co zasilacz oryginalny. Unikajmy też najtańszego sprzętu, pochodzącego z nieznanych źródeł.

Uszkodzenia dysków zdarzają się zazwyczaj przypadkowo. Ich przyczyną jest najczęściej niewielki wstrząs, upadek, który nie spowoduje uszkodzenia mechanicznego jednak może doprowadzić do sytuacji, kiedy odczytanie danych z dysku będzie niemożliwe. Należy pamiętać, że twarde dyski komputerów są na takie sytuacje bardzo wrażliwe. Zamiast rzucić laptopa na łóżko –. połóżmy go. Zamiast przenosić go luzem w plecaku, użyjmy odpowiedniego pokrowca, czy etui. Pamiętajmy także, że twarde dyski podczas pracy obracają się z prędkością kilku tysięcy obrotów na minutę. Dla zachowania bezpieczeństwa własnych danych i uniknięcia uszkodzenia twardego dysku starają się włączony komputer przenosić delikatnie i ostrożnie.

Uszkodzenia które powstają z winy użytkownika to najczęściej zalanie sprzętu (kawą, herbatą, sokiem) lub uszkodzenia mechaniczne na skutek upadku lub pociągnięcia za przewód zasilający, słuchawkowy, lan etc. Zdarzają się przypadki, że zostawimy jakiś przedmiot na klawiaturze i zamkniemy szybko matrycę, wtedy do wymiany mamy pękniętą matrycę LCD, a niekiedy nawet klawiaturę i obudowę. Pamiętaj, że przenoszenie laptopa trzymanego za matrycę w szybkim czasie może doprowadzić do jego poważnej awarii.

A co z baterią? Wiemy, że bateria, tak jak każdy inny podzespół laptopa ulega zużyciu. Jeśli nowa bateria zapewniała nam pracę przez kilka godzin, to po roku, czy dwóch będziemy mogli jedynie miło wspominać tamte chwile. Spadek jej wydajności nie jest usterką, czy awarią komputera.

Pamiętajmy, iż nie ma zalecenia, aby wyciągać baterię z notebooka podczas długiej pracy na zasilaniu zewnętrznym, wręcz przeciwnie, sprawna bateria powinna być zamontowana w notebooku - zaawansowane kontrolery ładowania/zasilania monitorują jej pracę, ładują i konserwują, nawet jak z niej nie korzystamy i pracujemy na zasilaniu zewnętrznym. Niezależnie, czy bateria jest zamontowana w notebooku czy na zewnątrz, ma ona określoną ilość cykli pełnego rozładowania i naładowania.

- Na szczęście dla użytkowników, koszt typowych napraw jest relatywnie niewielki i wynosi od 100 do 300 zł netto. Nieco drożej należy zapłacić m.in. za naprawę płyty głównej lub wymianę matrycy, co oznacza wydatek od 200 do 500 zł. Specjaliści starają się, o ile to możliwe, naprawiać a nie wymieniać uszkodzone podzespoły. To obniża koszty usługi i sprawia, że staje się bardziej opłacalna dla klientów - mówi Artur Pocięgiel z Komputronik.

_ (JB/JB/JB) _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (139)