Thunderbird wreszcie załatany

Thunderbird wreszcie załatany
Źródło zdjęć: © mozilla

05.05.2008 10:30, aktual.: 05.05.2008 11:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Programiści z Mozilla Messaging ( sformowany niedawno oddział Mozilli, odpowiedzialny za rozwijanie jej klienta pocztowego ) udostępnili nowe wydanie programu Thunderbird - wersję 2.0.0.14. Załatano w niej te same błędy, które już kilka tygodni temu poprawiono w Firefoksie.

W obu przypadkach problem był identyczny - dotyczył luk w zabezpieczeniach silnika odpowiedzialnego za renderowanie kodu HTML ( Mozilla wykorzystuje go zarówno w swojej przeglądarce, jak i programie pocztowym ).

Na poprawienie błędów ( dzięki którym możliwe było uruchomienie w systemie złośliwego kodu ) użytkownicy Thunderbirda musieli czekać kilka tygodni dłużej niż osoby korzystające z Firefoksa - przedstawiciele Mozilli tłumaczą, że spowodowane to było niedoborem pracowników w dziale odpowiedzialnym z program pocztowy. W tej sytuacji Mozilla zdecydowała się na udostępnienie w pierwszej kolejności poprawek dla popularniejszej aplikacji ( zamiast zwlekać z publikowaniem patcha dla Firefoksa do momentu przygotowania uaktualnienia dla Thunderbirda ).

W przypadku Thunderbirda lukom nadano status "umiarkowanie poważne" - przypomnijmy, że w Firefoksie uznano je za krytyczne. Autorzy programu tłumaczą, że w przeglądarce problem był poważniejszy, ponieważ obsługa skryptów JavaScript ( które mogły posłużyć do przeprowadzenia ataku ) jest domyślnie włączona, zaś w Thunderbirdzie użytkownik musi ją włączyć sam.

Thunderbirda 2.0.0.14 można już pobrać ze strony Mozilli - http://mozillapl.org/produkty_mozilli/thunderbird/thunderbird_2.0.0.14 - alternatywnym sposobem uaktualnienia programu do najnowszej wersji jest skorzystanie z wbudowanego do aplikacji systemu aktualizacji. Program dostępny jest w wersjach dla Windows, Mac OS X oraz Linuksa.

Warto przypomnieć, że Mozilla Messaging pracuje już nad kolejnym "dużym" wydaniem swojego klienta pocztowego - 3.0. Wkrótce powinna zostać udostępniona jego wersja alfa ( nie wiadomo jednak kiedy dokładnie to nastąpi - oficjalnego terminarza prac nad programem na razie nie podano ).

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)