Test ZTE S302 - telefonu dla seniorów

Test ZTE S302 - telefonu dla seniorów
Źródło zdjęć: © Orange

20.01.2010 12:04, aktual.: 04.03.2013 00:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy macie już pomysł co kupić w prezencie babci i dziadkowi z okazji ich styczniowego święta? Jeśli nie, to mamy dla Was ciekawą propozycję. Specjalnie na dzień babci i dzień dziadka przygotowaliśmy test telefonu ZTE, który dostępny jest w sieci Orange w najtańszych planach abonamentowych i MIX już za złotówkę. Czy to dobry prezent? O tym możecie zdecydować sami po lekturze naszego testu

Telefon ZTE jest produkowany w Chinach i do złudzenia przypomina testowanego przez nas kilka miesięcy temu, produkowanego również w kraju środka MyPhone'a 1050. Osoby, do których kierowane jest urządzenie to seniorzy powyżej 50. roku życia oraz każdy, kogo stan zdrowia sprawia, że może wymagać natychmiastowej pomocy. Specyficzna grupa docelowa ma ogromny wpływ na wygląd, cenę oraz na zastosowane w telefonie funkcje. Przyjrzyjmy się mu zatem z bliska.

Obraz
© Telefon ZTE 302 (fot. ZTE)

Wygląd zewnętrzny

Telefon ma wymiary 10. x 49 x 15 mm i waży niecałe 80 g. Te stosunkowo niewielkie rozmiary i nieduża waga powodują, że urządzenie wygodnie leży w dłoni. Obudowa telefonu ZTE S302 jest wykonana z czarnego plastiku, który zdobi delikatna srebrna ramka. Pierwszym, co zwraca naszą uwagę są sporych rozmiarów klawisze, na których widnieją równie duże i wyraźne cyfry. Obok cyfr umieszczono litery alfabetu, którym dany klawisz odpowiada. Dodatkowo przyciski gwiazdki i krzyżyka posiadają rysunki kobiecej i męskiej twarzy - jak możemy się domyślić służą one do przypisania kontaktów np.: do żony, męża, syna lub córki. Przy klawiszu z cyfrą "0" widnieje ikona głośnika, która powinna odpowiadać za wyciszanie telefonu. Nad klawiaturą alfanumeryczną znajdują się cztery klawisze funkcyjne: zielona i czerwona słuchawka oraz przyciski strzałek góra / dół. Panel czołowy telefonu zawiera również niewielki wyświetlacz o przekątnej zaledwie 1,6 cala, opracowany z myślą o osobach słabiej widzących. Nad wyświetlaczem znajduje się
głośnik telefonu i logo producenta.

Z lewej strony obudowy umieszczone zostały przyciski do regulowania głośności oraz suwak włączający wbudowane radio FM. Natomiast prawy bok telefonu ZTE S30. zawiera dwa suwaki, które służą odpowiednio do blokowania klawiatury oraz włączania latarki. Na górze telefonu znajdziemy żarówkę wspomnianej latarki oraz miejsce do założenia „smyczy”, natomiast na spodzie producent umieścił gniazdo ładowarki oraz typowe wejście słuchawkowe Jack 3,5 mm.

[ Telefon dla seniora? Sprawdź nowości, recenzje, testy ](

Z tyłu obudowy znajdziemy przycisk SOS, którego próżno szukać w „klasycznych”. telefonach komórkowych. Ten duży, pomarańczowy przycisk został umieszczony w lekkim zagłębieniu, co zapobiega jego przypadkowemu wciśnięciu, a dodatkowo pomoże go zlokalizować starszej osobie. Jak możemy się domyślić rozwiązanie to służy do wzywania pomocy w nagłych wypadkach. Po dość długim przytrzymaniu przycisku SOS rozlega się głośny alarm, a telefon zaczyna rozsyłać SMSy z prośbą o pomoc do zaprogramowanych numerów SOS. Następnie telefon rozpoczyna próbę nawiązania połączenia z numerami, pod którymi można zapisać osoby mogące pomóc w nagłych sytuacjach. Wybiera je po kolei aż do skutku - czyli nawiązania pierwszego połączenia. W telefonie można podać do czterech tego typu numerów. Z pewnością dla osób starszych jest to bardzo przydatna funkcja, gdyż pozwala na szybkie wezwanie pomocy. Niestety mankamentem jest fakt, że użycie przycisku SOS wymaga odblokowania klawiatury. Mam pewne wątpliwości, czy starsza osoba podczas ataku
serca albo wypadku będzie pamiętała, aby przed wciśnięciem SOS odblokować klawiaturę.

Funkcjonalność

Zarówno wyświetlacz jak i klawisze telefonu są równomiernie podświetlone na pomarańczowo. Znacząco ułatwia to korzystanie z telefonu w ciemnym pomieszczeniu. Na niewielkim wyświetlaczu widnieją: pisana dużą czcionką godzina, a pod nią mniejszych rozmiarów data. Po lewej stronie umieszczono wskaźnik zasięgu, a po prawej pięciostopniowy wskaźnik naładowania baterii.

Nawigacja po menu telefonu została maksymalnie uproszczona. Po wciśnięciu przycisku strzałki w dół zostaniemy przeniesieni do książki telefonicznej, natomiast przycisk strzałki w górę przenosi nas do menu. Wszystkie wybory potwierdzamy zieloną słuchawką, a anulujemy czerwoną. Główny ekran menu składa się z zaledwie czterech działów: sms, rejestr połączeń, kontakty i ustawienia.

Menu sms daje nam dostęp do tworzenia i przeglądania otrzymanych wiadomości tekstowych. W przypadku pisania sms-ów jedną ręką, duże klawisze stają się pewnym mankamentem i powodują, że nasze palce muszą pokonywać nieco większe odległości niż na klasycznej klawiaturze telefonu. Z drugiej strony użycie dwóch rąk do pisania wiadomości zdecydowanie poprawia wygodę ich tworzenia i duży rozmiar klawiszy przestaje przeszkadzać. Wiadomości tekstowe tworzymy w trybie alfanumerycznym. Co prawda tryb T9 jest obecny, ale tylko w języku angielskim i nie umożliwia dodawania własnych wyrazów do słownika, co czyni go praktycznie bezużytecznym dla osób, do których kierowany jest testowany telefon. O bardziej zaawansowanych typach wiadomości, jak MMS lub e-mail w telefonie ZTE S30. możemy zapomnieć. Menu SMS umożliwia również zmianę szablonu wiadomości alarmowej, która wysyłana jest do adresatów alarmowych po wciśnięciu przycisku SOS.

[ Telefon dla seniora? Sprawdź nowości, recenzje, testy ](

Rejestr połączeń w telefonie ZTE niczym nas nie zaskakuje i zawiera połączenia przychodzące i wychodzące z podziałem na odebrane, nieodebrane oraz łączny czas wykonanych rozmów i czas ostatniego połączenia.

Książka adresowa testowanego telefonu dostarcza nam wszystkich podstawowych funkcji jak dodawanie, usuwanie i wyszukiwanie kontaktów. ZTE S30. posiada również możliwość kopiowania kontaktów pomiędzy telefonem a kartą SIM. Pamięć telefonu pomieści do 100 numerów do naszych znajomych. Informacji przypisanych do pojedynczego kontaktu nie ma jednak zbyt wiele w przeciwieństwie do współczesnych modeli telefonów, które oferują ogromną liczbę numerów, adresów i zdjęć do przypisania danej osobie. W testowanym telefonie dla seniorów książka adresowa składa się wyłącznie z nazw i przypisanych do nich numerów telefonów. Dodatkowo istnieje możliwość ustawienia szybkiego wybierania numerów przez przytrzymanie klawiszy numerycznych od 1 do 9 oraz gwiazdki i krzyżyka, które posiadają wspomniane wcześniej rysunki kobiety i mężczyzny. Dobrze, że pomyślano o możliwości przypisywania numerów do klawiszy - dla osób starszych jest to z pewnością najwygodniejszy sposób wybierania numerów do najbliższych. Menu książki adresowej
umożliwia również zdefiniowanie omówionych wcześniej numerów alarmowych, wybieranych kolejno po wciśnięciu pomarańczowego przycisku SOS z tyłu obudowy.

Najbardziej rozbudowaną spośród czterech sekcji menu jest część Ustawienia. Możemy tu skonfigurować wiele ustawień od wyboru dzwonka i jego głośności po zmianę numeru PIN. Z ciekawych opcji, uwagę zwraca "Urodzinowy przypominacz", który jak łatwo się domyślić, pozwala na wpisanie ważnych dat, o których nie chcielibyśmy zapomnieć, takich jak urodziny, imieniny lub inne ważne wydarzenia. Z poziomu menu ustawień możemy również uruchomić kalkulator lub ustawić budzik, który został nazwany w menu alarmem, co odrobinę myli, ponieważ funkcje określane w pozostałych sekcjach menu telefonu jako „alarmowe”. odnoszą się do obsługi przycisku SOS.

[ Telefon dla seniora? Sprawdź nowości, recenzje, testy ](

Wrażenia słuchowe, czyli głośność ponad wszystko

W przypadku telefonu ZTE S30. kwestię dźwięków postanowiłem potraktować zupełnie osobno ponieważ wymagania osób starszych w tym zakresie są szczególne. Ogólnie można powiedzieć, że telefon jest bardzo głośny i nawet przy najniższym poziomie dźwięki są wyraźnie słyszalne z dużej odległości. W przypadku osób starszych, które mają problemy ze słuchem będzie to zdecydowana zaleta, ale dla ich otoczenia może stać się prawdziwą udręką. Również w trakcie rozmowy głos osoby "po drugiej stronie" jest wzmacniany - kolejny plus dla osób niedosłyszących.

Niestety, mimo usilnych starań nie udało mi się wyciszyć telefonu za pomocą klawisza "0", który teoretycznie powinien umożliwiać takie działanie. Z tego powodu jedynym sposobem na włączenie trybu cichego jest jego ręczny wybór w menu "Ustawienia". Kolejnym mankamentem związanym z dźwiękiem jest obsługa słuchawek. Po podłączeniu zwykłych słuchawek do gniazda na spodzie telefonu, na wyświetlaczu pojawił się komunikat o ich podłączeniu, ale jednocześnie wszystkie klawisze (włącznie z suwakami) przestały działać - mogłem jedynie włączyć latarkę. Co więcej, po podłączeniu słuchawek nie można nawet włączyć radia, chyba że wcześniej je uruchomimy, ale w tym wypadku nie będziemy mogli go wyłączyć, ani zmienić stacji. Na szczęście można odbierać połączenia przychodzące, choć zadzwonić do kogoś ze słuchawkami na uszach już nam się nie uda. Jeśli ktoś ma ochotę posłuchać radia - wygodniej będzie zrobić to bez słuchawek, choć w tej sytuacji radiowych audycji będzie z nami słuchać całe otoczenie.

Podsumowanie

Telefon dla seniorów ZTE S30. to w gruncie rzeczy dobre urządzenie za bardzo niską cenę (zaledwie 1,22 w najniższych abonamentach i ofercie MIX sieci Orange)
. Jego zdecydowane zalety to duże, wyraźne klawisze, prostota obsługi, głośność oraz wbudowana latarka (z żarówką, a nie diodą - dzięki czemu daje bardziej skupione światło) i radio FM. Niestety producent nie ustrzegł się błędów, z których najbardziej irytującym jest praca urządzenia z podłączonymi słuchawkami. ZTE S302 mogę jednak z czystym sumieniem polecić jako prezent dla babci lub dziadka, z którymi chcemy być w stałym kontakcie. Wspomniane zalety i długa praca na baterii z pewnością sprawią, że nie będziemy żałowali dokonanego zakupu.

WP - Grzegorz Barnik

[ Telefon dla seniora? Sprawdź nowości, recenzje, testy ](

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (64)
Zobacz także