Telefony jak paczka papierosów

Telefony jak paczka papierosów

25.12.2009 16:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Urzędnicy amerykańskiego stanu Maine chcą wprowadzić obowiązek umieszczania na telefonach komórkowych informacji o możliwości powodowania przez nie raka mózgu. Ma się to odbywać mimo braku jednoznacznych dowodów naukowych na to, że taka zależność rzeczywiście istnieje.

Urzędnicy amerykańskiego stanu _ Maine _ chcą wprowadzić obowiązek umieszczania na telefonach komórkowych informacji o możliwości powodowania przez nie raka mózgu. Ma się to odbywać mimo braku jednoznacznych dowodów naukowych na to, że taka zależność rzeczywiście istnieje - informuje serwis _ Cellular News _.

Według pomysłodawców projektu, producenci mieliby obowiązek umieszczania na opakowaniach telefonów oraz w ich wnętrzu informacji o tym, że nieodpowiednie korzystanie z nich może być przyczyną zwiększonej zachorowalności na raka mózgu. Dodatkowo zalecałyby one, aby użytkownicy, zwłaszcza kobiety w ciąży i dzieci, nie trzymały telefonów przy sobie.

Co więcej, parametry naklejki informującej o niebezpieczeństwie korzystania z telefonu komórkowego już zostały ściśle określone. Sam tekst ostrzegawczy koloru czarnego miałby się znaleźć na białym tle, a poprzedzony byłby większym napisem "uwaga" w kolorze czerwonym. Obok takiej informacji miałby znaleźć się kolorowy piktogram dziecięcego mózgu.

Jeszcze dalej poszli urzędnicy w San Francisco którzy proponują, aby informacja o wartości współczynnika SAR była częścią etykiety z ceną danego telefonu. Zastosowana przy tym czcionka miałaby być nie mniejsza, niż ta informująca o cenie urządzenia.

Tymczasem Federalna Komisja Łączności (FCC) nie widzi potrzeby wprowadzania dodatkowych uregulowań w tej kwestii. Według niej, obowiązujące obecnie przepisy są wystarczające i w odpowiedni sposób chronią one użytkowników przed wpływem pola elektromagnetycznego emitowanego przez telefony komórkowe.

Na te niekonwencjonalne pomysły zareagowała już Motorola która poinformowała na swojej stronie internetowej, że wszystkie urządzenia przez nią produkowane zgodne są z międzynarodowymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa, a tym samym w pełni bezpieczne dla ich użytkowników.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)