Telefon, który przypomni o modlitwie

Telefon, który przypomni o modlitwie07.04.2009 10:53
Telefon, który przypomni o modlitwie
Źródło zdjęć: © Susan Wyche

Amerykańscy badacze stworzyli urządzenie, które ma informować muzułmanów, że nadszedł czas modlitwy - informuje serwis "EurekAlert!".

Przypominające telefon komórkowy urządzenie o nazwie Sun Dial zostało opracowane przez naukowców z Georgia Institute of Technology. O zbliżającym się czasie modlitwy informuje zmieniający się obrazek na wyświetlaczu - słońce, które zbliża się do zielonego kółka. Gdy słońce zbiegnie się z zielonym kółkiem, muzułmanin powinien odmówić salat.

Pomysł spotkał się z ogólnym uznaniem wyznawców islamu. Gdy naukowcy testowali urządzenie na potencjalnych użytkownikach, okazało się, że najbardziej przemawia do nich właśnie taka grafika w połączeniu z sygnałem dźwiękowym.

288768864320567443
Źródło zdjęć: © Sun Dial (fot. Susan Wyche)

Badacze zdecydowali się zaprojektować urządzenie dla muzułmanów, między innymi dlatego, że technologia znalazła zastosowanie w tej religii już wcześniej - w postaci kompasu pomagającego ustalić kierunek, w którym powinna być zwrócona twarz modlącego się. Muzułmanie odmawiają salat pięć razy dziennie zwróceni twarzą w kierunku Mekki.

Obecnie naukowcy pracują nad udoskonaleniem urządzenia, a docelowo chcą stworzyć aplikację, którą można będzie wgrać na przykład w telefon.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)