Telefon będzie ładował się sam... cały czas

Telefon będzie ładował się sam... cały czas12.03.2013 11:08
Telefon będzie ładował się sam... cały czas
Źródło zdjęć: © Fraunhofer USA

Amerykański startup Ubiquitous Energy pracuje nad przezroczystym filtrem, który nałożony na ekran urządzenia ładuje je wykorzystując energię słoneczną

W ostatnich dniach zobaczyliśmy jednak światełko w tunelu. Jest nadzieja, że uda się uwolnić nas i nasze urządzenia od ciągłego dostępu do prądu. Amerykański startup Ubiquitous Energy pracuje nad przezroczystym filtrem, który nałożony na ekran urządzenia ładuje je wykorzystując energię słoneczną. Wynalazek nazwany ClearView Power jest w fazie prototypu, ale rokuje spore nadzieje na przyszłość.

Proste pomysły są najlepsze

Pomysł jest bardzo prosty. Pokrywamy ekrany przezroczystą warstwą, która nieustannie ładuje nasze urządzenia za pomocą energii słonecznej. Przezroczystość jest możliwa dzięki przekształcaniu na energię zakresu podczerwonego światła, a przepuszczaniu fal o długości światła widzialnego. Twórcy sami przyznają, że pierwsze wyniki testów są bardzo obiecujące, ale przed nimi jeszcze sporo pracy nad poprawą efektywności. W planach jest również stworzenie filtra, którym będzie można pokrywać całe okna w budynkach.

Niemal nieograniczone możliwości

Fakt, że technologia sprawdza się nie tylko w pełnym słońcu, ale również w cieniu oraz prace nad wersją dla okien pozwalają spodziewać się w niedalekiej przyszłości małej rewolucji energetycznej. Wyobraźcie sobie budynki tańsze energetycznie, tablety i telefony, które same się podładują, czy samochody z dodatkowym, ekologicznym zasilaniem.

Możliwości wykorzystania nowej technologii wydają się niemal nieograniczone. Nie wyprzedzajmy jednak faktów - nam na razie wystarczy, że telefon będzie się sam ładował, gdyż komórki mają dziwną tendencję do rozładowywania w najmniej korzystnym momencie. Jeśli naukowcy rozwiążą ten problem, z pewnością staną się małymi bohaterami dla sporej części świata.

Źródło: PopSci

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (147)