TEAC - miniaturowy wzmacniacz referencyjny

TEAC - miniaturowy wzmacniacz referencyjny
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

31.03.2015 15:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

TEAC czyni kolejny krok w dążeniu do zminiaturyzowania hi-fi wprowadzając na rynek serię Reference 101.

Pierwsza konstrukcja z serii to wzmacniacz zintegrowany z przetwornikiem C/A USB, który mieści się w aluminiowej obudowie wielkości książki. Wzmacniacz AI-101DA współpracuje z opracowanymi specjalnie dla tego modelu kolumnami głośnikowymi LS-101.

Głównym celem AI-101DA jest udostępnienie użytkownikowi możliwości strumieniowania muzyki wysokiej rozdzielczości –. za pomocą bezpośredniego połączenia, włączając pliki audio w studyjnej jakości 192 kHz/24 bity, a także za pośrednictwem łączności bezprzewodowej Bluetooth aptX. Mimo że wzmacniacz kierowany jest do odbiorców wykorzystujących do odtwarzania muzyki głównie komputer lub smartfon, to jego urządzenie może być także partnerem dla odtwarzaczy CD oraz nowoczesnych płaskich telewizorów.

Sercem urządzenia jest przetwornik C/A Burr Brown PCM 1796. który nie tylko pozwala odtwarzać pliki audio w rozdzielczości do 192 kHz/24 bity, lecz także dzięki swojemu wyspecjalizowanemu układowi konwertuje w górę sygnały audio niższej jakości (takie jak CD) do formatu wysokiej rozdzielczości. Dzięki czterem wejściom audio, 2 x optyczne, 1 x USB, 1 x liniowe audio, model AI-101DA może obsługiwać szeroką paletę źródeł dźwięku. Na szczególną uwagę zasługuje asynchroniczny port USB, za pomocą którego można strumieniować pliki wysokiej rozdzielczości. W przypadku podłączenia AI-101DA do telewizora lub dekodera telewizji kablowej/satelitarnej użytkownik doceni funkcję automatycznego oszczędzania energii. To rozwiązanie inteligentnie wybudza wzmacniacz z trybu czuwania wtedy, gdy wykryje dopływający sygnał cyfrowy i automatycznie przełączy urządzenie do pierwotnego trybu po trzech minutach bezczynności. Listę atutów AI-101DA rozszerza możliwość pracy w pozycji poziomej i pionowej.

Za dostarczanie sygnału audio do kolumn głośnikowych odpowiada końcówka mocy pracująca w klasie D (nie emituje ciepła, więc nie ma potrzeby stosowania wentylatora), która generuje moc 2. W na kanał. Aby wzmocnić sekcję basu wzmacniacz został wzbogacony o regulowany, aktywny układ HR (High Resolution) Loudness, oparty na DSP i działający również w odniesieniu do sygnałów analogowych. Dla użytkowników chcących uzyskać ponadprzeciętną ilość basu projektanci przygotowali wyjście dla subwoofera. AI-101DA pozwala także cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem bez ryzyka zakłócania spokoju innym domownikom. Urządzenie wyposażone jest we wzmacniacz słuchawkowy o mocy 2 x 100 mW, do którego można podłączyć niemal dowolne słuchawki, także te o bardzo wysokiej impedancji.

TEAC AI-101DA może współpracować z dowolnymi głośnikami, ale idealny zestaw tworzy z opracowanymi specjalnie dla niego kolumnami głośnikowymi TEAC LS-101. Te dwudrożne konstrukcje w kompaktowych obudowach mieszczą przetwornik średnio-/niskotonowy oraz 20-mm kopułkę wysokotonową. Pierwszy z głośników współpracuje z systemem bass reflex, mniejszy wyposażony jest w charakterystyczny chromowany dyfuzor. LS-101 wykorzystują także wysokiej jakości przewody głośnikowe, dopasowane do zacisków we wzmacniaczu i w kolumnach.

Cena detaliczna modelu AI-101DA wynosi 1399 zł, kolumny *głośnikowe LS-101 zostały wycenione na *549 zł (para). Specyfikacja techniczna

TEAC AI-101DA
Maksymalna moc wyjściowa 26 W x 2 (4 Ω, 1 kHz, THD 10%, JEITA)
Znamionowa moc wyjściowa 20 W x 2 (4 Ω, 1 kHz, THD 10%, JEITA)
Całkowite zniekształcenia harmoniczne 0,01% (1 kHz, 8 Ω, 1 W)
Stosunek sygnał/szum (wej. liniowe) 95 dB (IHF-A/LPH 20 kHz, wejście 1 kHz 2 V)
Pasmo przenoszenia 2 Hz-100 kHz (-5 dB)
Bluetooth wersja 2.0, aptX, SBC, AAC
Cyfrowe wejścia audio USB typ A x 1, optyczne Toslink x 2
Analogowe wejście audio liniowe x 1
Wyjście słuchawkowe stereo mini jack 3,5 mm
Zużcie energii 28 W (0,5 W w trybie czuwania)
Wymiary (S x W x G) 182 x 53 x 191 mm
Waga 1,2 kg

TEAC LS-101
Maksymalna moc wejściowa 35 W
Znamionowa moc wejściowa 25 W
Impedancja 4 Ω
Czułość 87 dB/W/m
Częstotliwość zwrotnicy 12 kHz
Wymiary 116 x 182 x 175 mm
Waga 1,7 kg

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)