Tania, drukowana pamięć RAM

Tania, drukowana pamięć RAM
Źródło zdjęć: © IDG

29.03.2011 12:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Uczeni amerykańscy opracowali pamięć komputerową opartą na tranzystorach organicznych. Jest ona wytwarzana metodą drukowania. Jak twierdzą naukowcy, jest to bardzo tania pamięć, której można będzie używać w nieskomplikowanych układach elektronicznych, znacznie podnosząc ich wydajność

Uczeni amerykańscy opracowali pamięć komputerową opartą na tranzystorach organicznych. Jest ona wytwarzana metodą drukowania. Jak twierdzą naukowcy, jest to bardzo tania pamięć, której można będzie używać w nieskomplikowanych układach elektronicznych, znacznie podnosząc ich wydajność - podał magazyn Technology Review.

Zespół naukowców z University of Minnesota, pod kierownictwem prof. Wei Zhanga, pracował nad tanimi pamięciami DRAM. Pamięć dynamiczna DRAM (ang. Dynamic Random Access Memory) to ulotna pamięć półprzewodnikowa o dostępie swobodnym, której elementy zbudowane są z tranzystorów. Wymaga ona okresowego odświeżania zawartości (ze względu na rozładowywanie się kondensatorów) i przez to zużywa mniej energii. Jej koszty są też niższe niż innych pamięci, a pojemność - większa.

Obraz

Pamięć zbudowana przez naukowców z University of Minnesota, to prostokąt po powierzchni 2. mm kw., zbudowany z kilku warstw, nanoszonych przy pomocy drukowania organicznym atramentem. Przechowuje ona 64 bity danych.

Badaczom udało się opracowanie pamięci DRAM, ponieważ użyli żelu o dużej koncentracji jonów do stworzenia materiału oddzielającego elektrody. Pozwala to na więcej naładowań niż zastosowanie zwykle dotąd używanych żeli niskojonowych. Zmniejsza to zapotrzebowanie na moc generowane przez tranzystory pamięci, ułatwia częste zmiany stanów logicznych i dłuższą pracę bez odświeżania, czyli zwiększa szybkość i możliwości układu.

Jak powiedział Technology Review prof. Zhang, jest to pierwsza pamięć ulotna stworzona metodą drukowania. Pamięć ulotna nadaje się do szybkich operacji czytania, zapisu i nadpisywania danych, które odbywają się stale w urządzeniach komputerowych.

Drukowana pamięć DRAM, jaka opracował zespół Zhanga, dobrze nadaje się do przechowywania obrazów wyświetlanych na małych elastycznych, wyświetlaczach organicznych OLED, także tworzonych techniką drukowania. Takie wyświetlacze i pamięci mogłyby być stosowane w czujnikach, tanich telefonach komórkowych, układach elektronicznych umieszczanych na liniach produkcyjnych np. do sprawdzania stanu surowców czy urządzeń oraz w transporcie do oznaczania małych partii towarów.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)