Szyfrowanie rozmów i SMS‑ów w Androidzie

Szyfrowanie rozmów i SMS-ów w Androidzie
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

28.05.2010 12:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

RedPhone i TextSecure to dwie darmowe aplikacje amerykańskiej firmy Whisper Systems przeznaczone dla smartfonów z systemem Android. Obydwa narzędzia pozwalają użytkownikom na bezpieczne komunikowanie się ze sobą

RedPhone i TextSecure to dwie darmowe aplikacje amerykańskiej firmy Whisper Systems przeznaczone dla smartfonów z systemem Android. Obydwa narzędzia pozwalają użytkownikom na bezpieczne komunikowanie się ze sobą.

RedPhone służy do szyfrowania rozmów VoIP z wykorzystaniem otwartego standardu ZRTP. W odróżnieniu od wielu innych programów RedPhone nie używa do komunikacji bramki SIP, lecz nawiązuje bezpośrednie połączenie z urządzeniem (RedPhone) innego rozmówcy przez sieć WLAN lub UMTS. Do zestawienia rozmowy niezbędny jest jednak specjalny przełącznik firmy Whisper System, który wysyła do partnera komunikat SMS w celu zainicjowania połączenia.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

TextSecure wykorzystuje do szyfrowania krótkich wiadomości protokół Off the Record Messaging oraz metody kryptograficzne bazujące na krzywych eliptycznych. W efekcie niemożliwe jest potwierdzenie nawiązania łączności. Dokument FAQ opisuje sposób działania obydwu programów.

Na razie aplikacje mają status beta i są rozpowszechniane tylko w postaci gotowych pakietów. Producent zamierza jednak opublikować niebawem również kody źródłowe. Obecnie programy obsługują tylko amerykańskie numery telefoniczne, ale już wkrótce mają sobie radzić z abonentami spoza USA.

Za firmą Whisper Systems stoi haker Moxie Marlinspike, który zajmuje się głównie tworzeniem oprogramowania do łamania szyfrowanych połączeń, a znany jest głównie z wystąpień na konferencjach poświęconych bezpieczeństwu.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)