Szybki internet w każdym miejscu Polski

Szybki internet w każdym miejscu Polski

Szybki internet w każdym miejscu Polski
Źródło zdjęć: © Avanti
26.11.2010 16:26, aktualizacja: 29.11.2010 08:17

Internet w Polsce wkracza w nowy etap. 26 listopada o godzinie 19:39 czasu polskiego, wyposażony w najnowszą technologię satelita firmy Avanti, zostanie umieszczony na orbicie. Satelita wyeliminuje miejsca, w których dostęp do internetu był do tej pory technicznie niemożliwy lub znacznie ograniczony

Internet w Polsce wkracza w nowy etap. 26 listopada o godzinie 19:39 czasu polskiego, wyposażony w najnowszą technologię satelita firmy Avanti, został umieszczony na orbicie. Satelita eliminuje miejsca, w których dostęp do internetu był do tej pory technicznie niemożliwy lub znacznie ograniczony.

Grupa Avanti Communications umieszcza na orbicie satelitę, który umożliwi obywatelom Polski szerokopasmowy dostęp do internetu o dużej przepustowości i w atrakcyjnej cenie. Projekt przyczyni się do ograniczenia zjawiska wykluczenia cyfrowego i tym samym pomoże zniwelować różnice w dostępie i korzystaniu z komputerów i Internetu pomiędzy osobami o różnej płci, wieku, statusie społeczno-ekonomicznym i różnym miejscu zamieszkania.

Obraz
© Pokrycie sygnałem terenu przez satelity Hylas-1 i Hylas-2 (fot. Avanti)

Satelita o nazwie HYLAS 1 jest pierwszym tego typu satelitą umieszczanym na orbicie poza terenem Stanów Zjednoczonych. Satelita zostanie wyniesiony w przestrzeń rakietą Ariane 5 z kosmodromu w Gujanie Francuskiej.

Firma Avanti, prowadzi już zaawansowane prace nad budową drugiego satelity o nazwie HYLAS 2. który zostanie umieszczony na orbicie wiosną 2012 roku. Satelita ten zapewni jeszcze lepszy dostęp do Internetu na terenie Europy, obejmując również swoim zasięgiem część Bliskiego Wschodu i Afryki. Oba satelity będą mogły obsłużyć łącznie milion klientów indywidualnych.

Avanti świadczy swoje usługi za pośrednictwem firm telekomunikacyjnych, współpracując na terenie Europy z 6. partnerami.

Fakty:
• Avanti to dwukierunkowy, satelitarny dostęp do Internetu. Dane są wysyłane i odbierane poprzez satelitę, nie jest więc potrzebne jakiekolwiek połączenie z naziemnymi sieciami telekomunikacyjnymi.
• Satelita HYLAS 1 zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną w piątek, 26 listopada 2010 roku, o godzinie 19: 39 czasu polskiego, z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Satelita został zbudowany przez firmę EADS ASTRIUM i zostanie wyniesiony w przestrzeń na rakiecie Ariane 5. Umieszczenie satelity na orbicie można obejrzeć na żywo pod adresem: http://www.videocorner.tv/index.htm
• Satelita będzie wykorzystywał technologię pasma KA - fragment widma o bardzo wysokiej częstotliwości.
• Łączny koszt satelity w wysokości 120 milionów GBP został poniesiony przez inwestorów oraz Europejską Agencję Kosmiczną i Brytyjską Agencję Kosmiczną.
• Podstawowy szerokopasmowy dostęp satelitarny o przepustowości 2 MB - 10 MB będzie dostępny dla klientów indywidualnych już od 25 EUR miesięcznie.
• Dostęp szerokopasmowy będzie można uzyskać na terenie następujących krajów: Wielka Brytania, Irlandia, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Grecja, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Polska, Czechy, Węgry, Macedonia, Rumunia, Serbia, Słowenia, Słowacja, Albania, Bułgaria, Czarnogóra, Kosowo, Bośnia, Chorwacja i Francja.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)