Szukasz idealnego współlokatora? Z tą aplikacją to prostsze niż myślisz!
Uczniowie technikum z Ostrowa Wielkopolskiego zdobyli I miejsce w III polskiej edycji Solve for Tomorrow, globalnego programu edukacyjnego firmy Samsung. Laureaci stworzyli projekt aplikacji, która ułatwia znalezienie współlokatora.
Solve for Tomorrow to obecny w 65 krajach na świecie wyjątkowy program firmy Samsung. W Polsce zakończyła się właśnie jego trzecia edycja. Skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych inicjatywa rozwija kompetencje przyszłości, takie jak kreatywność, krytyczne myślenie, współpraca, komunikacja, empatia, a także buduje poczucie sprawczości wśród nastolatków.
Uczestnicy mierzą się z największymi wyzwaniami współczesnego świata i przenoszą je na grunt lokalny. W zakończonej odsłonie Solve for Tomorrow młodzież poszukiwała innowacyjnych rozwiązań z obszarów zdrowia, bezpieczeństwa, klimatu lub integracji. Powstały aplikacje mobilne, a także oparte na nowych technologiach produkty, usługi czy kampanie.
Dopasuj współlokatora do siebie
W tegorocznej edycji uczniowie zgłosili ponad 250 projektów, spośród których jury do półfinału wybrało 30. Po miesiącach dopracowywania pomysłów, wielu spotkaniach z trenerami i mentorami firmy Samsung oraz pracy metodą design thinking do finałowego etapu zakwalifikowało się 12 drużyn z całej Polski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gala Solve for Tomorrow
Ostatnim akcentem rywalizacji był tzw. Demo Day, podczas którego zespoły prezentowały swoje projekty przed konkursowym jury. Rozstrzygnięcie nastąpiło 16 kwietnia 2024 roku w Centrum Nauki Kopernik podczas uroczystej gali finałowej. Laureatami I miejsca III polskiej edycji Solve for Tomorrow zostali uczniowie Technikum nr 2 - Zespół Szkół Usługowych z Ostrowa Wielkopolskiego. Drużyna zrealizowała innowacyjny projekt w kategorii Integracja: platformę Akademic – aplikację ułatwiającą skuteczne dopasowanie osób poszukujących mieszkania lub współlokatora.
- Solve for Tomorrow to była niezwykła przygoda, która zostanie z nami na długo. Program ten dał nam możliwość poszerzenia wiedzy z wielu dziedzin, nauczył nas umiejętności współpracy oraz uzmysłowił, jakie są nasze mocne strony. Jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się dojść aż do finału, gdyż bardzo wierzyliśmy w nasz projekt. Zwycięstwo daje nam wiele motywacji do dalszych działań i rozwijania naszej aplikacji Akademic – zapewniają członkowie zwycięskiej drużyny.
Projekty tworzone z myślą o innych
Drugie miejsce przypadło uczniom tyskiego Technikum TEB Edukacja, którzy stworzyli projekt "Nie tylko w czterech ścianach" (kategoria: Bezpieczeństwo). To aplikacja, która umożliwia anonimowe informowanie służb o przemocy i niebezpieczeństwie. Na trzecim stopniu podium znalazł się zespół ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Gdyni z projektem "Kolory różnorodności". Młodzież z Trójmiasta zrealizowała platformę i kampanię społeczną wspierającą integrację osób neuroróżnorodnych (kategoria: Integracja).
Jury przyznało również liczne wyróżnienia, a także nagrodę specjalną "Pozytywnego wpływu" dla projektu, który wyróżniał się szczególnie empatycznym i wrażliwym podejściem. W ten sposób uhonorowano uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu, którzy stworzyli Incloosy, czyli aplikację nawigacyjną dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Narzędzie tworzy spersonalizowane trasy oraz informuje o dostępności miejsc publicznych.
Na drużyny finałowe mogły również głosować społeczności lokalne. Największe wsparcie otrzymała drużyna z XVII Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, na którą oddano łącznie 2503 głosy. Ich projekt "ParaGone" (kategoria: Klimat) został doceniony "Nagrodą Publiczności Solve for Tomorrow". Rozwiązaniem jest tu aplikacja zastępująca zbyt dużą liczbę drukowanych paragonów w sklepach.
Program Solve for Tomorrow odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji, Ministra Cyfryzacji, NASK, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Centrum Nauki Kopernik oraz UNEP/GRID-Warszawa. Partnerem jest Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog.
Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z finału III polskiej edycji programu Solve for Tomorrow.