System inteligencji budynkowej - nowe technologie pomocą dla seniorów

System inteligencji budynkowej - nowe technologie pomocą dla seniorów
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

08.10.2012 13:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Osobom starszym zdarza się zapomnieć o wyłączeniu światła czy kuchenki gazowej. Takie sytuacje mogą stanowić dla nich poważne niebezpieczeństwo. Zapobiegać im pomagają nowoczesne technologie. Inteligentne domy nie tylko przypominają o pracującym żelazku czy innych domowych sprzętach, ale też mają chronić przed pożarem lub zalaniem mieszkania.

Przyjęło się, że elektroniczne gadżety to domena młodych ludzi, którzy wykorzystują je do pracy, rozrywki i utrzymywania kontaktów ze znajomymi. Jednak technologiczne nowinki mogą także przyczynić się do ułatwienia życia i zadbania o bezpieczeństwo osób starszych.

Cały dom w telefonie
Sterowanie domowymi urządzeniami bez konieczności ruszania się z fotela to znaczne ułatwienie dla seniorów. Tym bardziej, że często tuż po tym, jak wygodnie zasiądą przed telewizorem przypominają sobie na przykład o tym, że nie wyłączyli światła w łazience. – _ Dzięki wykorzystaniu systemu inteligencji budynkowej można na odległość – na przykład na ekranie telefonu, komputera czy telewizora – sprawdzić, czy wyłączyliśmy lampę lub żelazko, a w razie potrzeby zrobić to jednym kliknięciem na ekranie komórki – _ mówi Maciej Fiedler, dyrektor ds. rozwoju Fibar Group. W ten sam sposób osoby starsze są w stanie sterować wszystkimi domowymi sprzętami i instalacjami. Podczas choroby mogą więc na przykład otworzyć drzwi gościom sprawdzając najpierw ich tożsamość dzięki obrazowi z kamery, który po naciśnięciu dzwonka do drzwi jest automatycznie wyświetlany na ekranie komórki lub telewizora.

Wielu seniorów nie czuje się jednak swobodnie korzystając z telefonu czy komputera. Nie oznacza to, że w ich przypadku domowa inteligencja się nie sprawdzi. Przydatna będzie możliwość sterowania głosowego.

Inteligentne wsparcie
Wykorzystanie automatyki budynkowej nie oznacza, że pracą poszczególnych urządzeń trzeba zarządzać osobno. _ – Określone wydarzenie lub komenda powoduje uruchomienie pewnej sekwencji działań wykonywanych przez domowe sprzęty czy instalacje. Dla przykładu scena „Powrót do domu” może oznaczać, że system otworzy furtkę, włączy oświetlenie ogrodu, a także podniesie rolety _ –. wyjaśnia Maciej Fiedler. Inteligencja budynkowa idzie też dalej – odpowiednie ustawienia pozwalają na to, by system sam reagował na określone sytuacje, na przykład gasząc światło w pomieszczeniu, w którym nikt nie przebywa czy automatycznie wyłączając nieużywane sprzęty.
Wirtualny dom czuwa nie tylko nad wygodą, ale też bezpieczeństwem starszej osoby. Jest bowiem w stanie wykryć zagrożenia związane na przykład z pojawieniem się dymu w powietrzu czy pęknięciem rury. – _ "Mądry dom" może odciąć dopływ wody, żeby uniknąć zalania lub zamknąć dopływ gazu, a następnie przekazać informację do seniora lub jego dzieci, wysyłając sms-em odpowiedni komunikat _–. mówi Maciej Fiedler. Młodzi ludzie mają także możliwość czuwania nad swoimi rodzicami na odległość. Dzięki obrazowi przekazywanemu na żywo z kamer w awaryjnej sytuacji mogą sprawdzić, czy z mamą i tatą wszystko w porządku – na przykład, gdy nie odbierają telefonu. Ciekawą funkcją w przypadku, gdy senior ma problemy z pamięcią, jest z kolei możliwość dokładnej lokalizacji członków rodziny znajdujących się poza domem.

Steruj i oszczędzaj
Jeśli chcielibyśmy zainstalować taki system w domu naszych rodziców czy dziadków, nie musimy obawiać się uciążliwego remontu. Uniknąć przeprowadzania całych zwojów przewodów możemy decydując się na rozwiązanie bezprzewodowe, którego instalacja jest nie tylko szybsza, ale i znacznie tańsza niż w przypadku tradycyjnych systemów. Dodatkowo, poprzez automatyczne sterowanie pracą sprzętów elektronicznych, systemy inteligencji budynkowej mają pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez wykorzystana elektronicznych gadżetów i nowoczesnych technologii. Przyczyniają się one do zwiększenia wygody życia, ale także poprawy bezpieczeństwa. Młodzi ludzie zyskują w ten sposób pewność, że ich rodzicom lub dziadkom została zapewniona dodatkowa pomoc, a seniorzy - że współczesna technologia w nieprzewidzianych sytuacjach może przyjść im z pomocą.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)