Tech Summer Challenge. Helikon-Tex Swagman Roll: Ocieplane poncho, które warto mieć

To poncho? To podpinka do hamaku? To śpiwór? To Swagman Roll!

Konstanty Młynarczyk

31.07.2023 | aktual.: 01.08.2023 15:01

Gdybym spośród wszystkich sprzętów, które przetestowaliśmy podczas Tech Summer Challenge miał wybrać jedną rzecz, którą naprawdę powinieneś dołączyć do swojego ekwipunku, byłby to Swagman Roll od Helikon-Texu. To ocieplane poncho nie tylko ma mnóstwo zastosowań, ale też jest lekkie, pakowne i przemyślane w swojej konstrukcji. Dokładniej, co w nim jest takiego fajnego? Już wyjaśniam!

Jak większość rewelacyjnych i innowacyjnych rzeczy, Swagman Roll nie jest zupełnie nowym pomysłem. Za jego bezpośredniego przodka można uznać używaną przez armię Stanów Zjednoczonych podpinkę-ocieplacz do wodoodpornego poncho, tak zwany Woobie. Woobie jest leciutkim, syntetycznym ocieplaczem o rozmiarach mniej-więcej 2x1,5 m, ze sznurkami pozwalającymi przywiązać je do odpowiednich oczek na obrzeżu przeciwdeszczowego poncho. Od chwili wprowadzenia do służby, Woobie był kochany przez żołnierzy za ciepło, lekkość i pakowność. Do perfekcji brakowało mu jednej, ale za to bardzo, bardzo ważnej rzeczy: otworu na głowę.

Helikon-Tex Swagman Roll podkręca ten pomysł o 200%. Ma nie tylko otwór na głowę, ale też i ocieplany kaptur, a jego poły można spiąć klamrami i ściągnąć elastycznymi paskami, dzięki czemu założony jak poncho doskonale otula całą sylwetkę, pozwalając zachować ciepło. To nieocenione zarówno na zimowych biwakach, jak i w chłodne, wiosenne poranki czy jesienne wieczory - przydaje się zawsze. Oczywiście, wciąż można go używać także jako koca, bo kaptur daje się schować do specjalnej kieszonki. W tym trybie Swagman Roll sprawdza się też jako podpinka do hamaku, element niezbędny przy hamakowym nocowaniu (w hamaku jest się znacznie mocniej wystawionym na działanie chłodnego powietrza, a jednocześnie skuteczność śpiwora jest wyraźnie ograniczona). Wreszcie, po zapięciu biegnącego dookoła Helikon-Texowego Swagmana zamka błyskawicznego, można go łatwo zmienić w lekki śpiwór, w sam raz na letnie noce w namiocie, albo do używania jako wkładka do innego śpiwora, zwiększająca jego limity termiczne.

Konstanty Młynarczyk, dziennikarz WP Tech

Tech Summer Challengeturystykabiwak
Komentarze (0)