Suszarka do włosów - na co zwrócić uwagę?

Suszarka do włosów - na co zwrócić uwagę?

Suszarka do włosów - na co zwrócić uwagę?
Źródło zdjęć: © Fotolia | Voyagerix
28.11.2016 15:14
Obraz
© (fot. Fotolia / Voyagerix)

Suszarka do włosów to z pozoru proste urządzenie, które ma jedno zadanie - wysuszyć mokre włosy. Nowoczesne modele oferują jednak nie tylko szereg dodatkowych funkcji, które umożliwiają pielęgnację włosów, ale także ich stylizację i modelowanie. Zatem, jakie urządzenie kupić, aby jak najmniej szkodziło ono włosom? Oto kilka rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, planując zakup suszarki.

Rozmiar ma znaczenie

Na rynku dostępne są różne rodzaje suszarek do włosów - od profesjonalnych, przez turystyczne, po przeznaczone do użytku domowego. Zazwyczaj suszarki profesjonalne, przewidziane do salonów fryzjerskich, od tych przeznaczonych do użytku domowego różnią się głównie bardziej wytrzymałymi silnikami, które muszą sprostać wielu godzinom pracy. Zwykle są one również większe od zwykłych suszarek i wyposażone są w dłuższy przewód - ok. 3 metrów, by łatwo było nimi operować przy stanowisku fryzjerskim. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić sobie do domu suszarkę z półki profesjonalnej, jednak trzeba się wówczas liczyć z wyższą ceną. Ponadto niezależnie od tego, czy suszarki adresowane są do konsumentek indywidualnych, czy profesjonalnych fryzjerów, wiele modeli jest wyposażonych w dodatkowe nakładki m.in. koncentrator do szybkiego suszenia czy dyfuzor umożliwiający uniesienie włosów u nasady.

Mam tę moc

Moc to jeden z najważniejszych parametrów każdego urządzenia AGD. Dostępne na rynku modele mogą mieć od 850 do 2400 W. Dlaczego to takie ważne? Moc suszarki decyduje o tym, jak szybko wysuszymy włosy. Jednak trzeba pamiętać, że im dłuższe i gęstsze włosy, tym wyższej mocy powinno być urządzenie. W końcu im krócej je suszymy, tym mniej im szkodzimy. Dlatego nie ma powodu, by kobieta z krótkimi włosami kupowała suszarkę o mocy 2400 W.

Nie spal włosów

Ważną cechą suszarki jest możliwość ustawienia odpowiedniej temperatury - takiej, która nie przesuszy włosów. Niestety nagrzane powietrze sprawia, że włosy stają się matowe i łamliwe. Dlatego, im więcej poziomów prędkości nadmuchu i zakresów temperatur ma dany model suszarki, tym lepiej dla kondycji naszych włosów.

Obraz
© (fot. Fotolia / schankz)

Zimny nawiew

Zimny nawiew jest kluczową i konieczną kwestią, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego modelu. Za jego pomocą, możemy wysuszyć włosy, bez obaw, że się zniszczą. Wielu profesjonalnych fryzjerów podkreśla, że zimny nawiew korzystnie wpływa na kondycję włosów. Chłodniejsze powietrze powoduje zamknięcie łusek włosa i ochłodzenie skóry głowy, tym samym zmniejszając jej potliwość. Generalnie, każde suszenie włosów powinno się kończyć potraktowaniem ich zimnym strumieniem, dzięki czemu stają się bardziej błyszczące i gładkie. Oczywiście, dobrze by było, aby urządzenie poza zimnym i gorącym nawiewem posiadało jeszcze jeden średni, po prostu ciepły. Z jego mocą spokojnie ułożymy włosy, rozprostujemy je na szczotce lub lekko podkręcimy końcówki.

Sposób na elektryzowanie włosów

Coraz więcej modeli suszarek jest wyposażonych w opcję jonizacji powietrza. To właśnie generator jonów sprawia, że podczas pracy urządzenia wytwarzają się ujemne jony. Ich zadaniem jest neutralizowanie ładunków dodatnich powstających podczas suszenia na powierzchni włosów. Dzięki czemu włosy pozostają gładkie i łatwo się rozczesują.

Długi kabel i składana rączka

W budowie solidnej suszarki do włosów istotne jest kilka elementów, na które również powinniśmy zwrócić uwagę. Przede wszystkim jest to długość kabla, która zazwyczaj wynosi około 2 metrów. Zwykle taka długość jest wystarczająca, w końcu w wielu domach gniazdko znajduje się niedaleko lustra. Kolejną sprawą jest to, co właściwie zrobić z kablem po zakończeniu suszenia i wyłączeniu suszarki. Jedynym rozwiązaniem dostępnym w przeważającej większości modeli jest owinięcie sznura wokół uchwytu. Niestety, nie zawsze się to sprawdza, ponieważ kabel po pierwsze zsuwa się z rączki, a po drugie może się zagiąć powodując złamanie przewodów elektrycznych. Dlatego model suszarki z opcją zwijania kabla do wnętrza uchwytu może się okazać najlepszym rozwiązaniem.

Suszarki do włosów to urządzenia stworzone dla osób zabieganych. Oczywiście, najzdrowszym rozwiązaniem dla włosów jest ich umycie, zawinięcie w ręcznik, który wchłonie nadmiar wody i odczekanie, aż wyschną samoistnie. Niestety, dzisiaj wszyscy się gdzieś spieszą, więc urządzenia takie jak suszarka do włosów są coraz częściej w użyciu.

Warto pamiętać, że ważny jest sposób, w jaki korzystamy z suszarki. Urządzenie powinniśmy trzymać w odległości nie mniejszej niż 20 cm od głowy, a strumień powietrza kierować z góry na dół, bez długotrwałego skupiania się na jednym miejscu. Dzięki temu unikniemy przesuszenia włosów i ochronimy je przed rozdwajaniem się końcówek. Ważne jest także, by przed samym suszeniem głowy, nie pocierać jej ręcznikiem. Powoduje to otwieranie łusek włosowych, a w efekcie ich puszenie i porowatość, przez co dużo trudniej je rozczesać.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)