Trwa ładowanie...
d1tcwrn

Studenci wynaleźli gaśnicę dźwiękową

Dwójka studentów z Uniwersytetu George'a Masona wynalazła nowy rodzaj gaśnicy! Nieco przez przypadek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Studenci wynaleźli gaśnicę dźwiękową
(chip.pl)
d1tcwrn

Trzy podstawowe składniki gaśnicy dźwiękowej to wzmacniacz, zasilacz oraz wykonany z tektury "kolimator", czyli urządzenie mające na celu zawężenie (skolimowanie) wiązki wysyłanych fal dźwiękowych. Co ciekawe, studenci eksperymentowali najpierw z dźwiękami o wysokich częstotliwościach, żeby sprawdzić, w jaki sposób będą one wpływać na reakcje między palącym się materiałem a tlenem, który dociera do niego z otoczenia. Odkryli jednak, że to właśnie dźwięki o niskich częstotliwościach (30-60 Hz) nieźle radzą sobie z gaszeniem płomieni.

Samo zjawisko znane jest już od pewnego czasu – podobne pomysły zgłaszane już były przez naukowców współpracujących z agencją DARPA. Jednak dopiero za sprawą dwójki studentów (na tyle przedsiębiorczych, że opatentowali tę metodę) możemy zobaczyć, jak taka gaśnica dźwiękowa działa w praktyce.

Oczywiście nie wiadomo jeszcze, kiedy (i czy w ogóle) nowy typ gaśnic wejdzie do powszechnego użytkowania. Ale od działającego prototypu do komercyjnej realizacji projektu droga nie jest już aż tak daleka.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Oto lista telefonów, na których przetestujesz Windows 10

d1tcwrn

Podziel się opinią

Share

d1tcwrn

d1tcwrn
Więcej tematów