ycipk-40l7pk

Studenci wynaleźli gaśnicę dźwiękową

Dwójka studentów z Uniwersytetu George'a Masona wynalazła nowy rodzaj gaśnicy! Nieco przez przypadek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Studenci wynaleźli gaśnicę dźwiękową
(chip.pl)
ycipk-40l7pk

Trzy podstawowe składniki gaśnicy dźwiękowej to wzmacniacz, zasilacz oraz wykonany z tektury "kolimator", czyli urządzenie mające na celu zawężenie (skolimowanie) wiązki wysyłanych fal dźwiękowych. Co ciekawe, studenci eksperymentowali najpierw z dźwiękami o wysokich częstotliwościach, żeby sprawdzić, w jaki sposób będą one wpływać na reakcje między palącym się materiałem a tlenem, który dociera do niego z otoczenia. Odkryli jednak, że to właśnie dźwięki o niskich częstotliwościach (30-60 Hz) nieźle radzą sobie z gaszeniem płomieni.

Samo zjawisko znane jest już od pewnego czasu – podobne pomysły zgłaszane już były przez naukowców współpracujących z agencją DARPA. Jednak dopiero za sprawą dwójki studentów (na tyle przedsiębiorczych, że opatentowali tę metodę) możemy zobaczyć, jak taka gaśnica dźwiękowa działa w praktyce.

Oczywiście nie wiadomo jeszcze, kiedy (i czy w ogóle) nowy typ gaśnic wejdzie do powszechnego użytkowania. Ale od działającego prototypu do komercyjnej realizacji projektu droga nie jest już aż tak daleka.

ycipk-40l7pk

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Oto lista telefonów, na których przetestujesz Windows 10

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-40l7pk

ycipk-40l7pk
ycipk-40l7pk