Sprawniejsze odzyskiwanie danych z dysków SSD

Sprawniejsze odzyskiwanie danych z dysków SSD

Sprawniejsze odzyskiwanie danych z dysków SSD
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
28.02.2012 13:17, aktualizacja: 28.02.2012 14:48

Inżynierowie z laboratoriów Kroll Ontrack opracowali nowe technologie odzyskiwania danych z dysków SSD

Odzyskiwanie plików z dysków SSD jest niezwykle czasochłonne, w głównej mierze z powodu konieczności przeanalizowania algorytmów służących do zapisu danych. Dotychczas proces przywracania danych z dysków SSD - o ile w ogóle był możliwy - trwał dużo dłużej niż w przypadku innych urządzeń magazynujących dane, takich jak np. tradycyjne dyski twarde HDD. Nowe rozwiązania pozwalają tymczasem zautomatyzować wiele procesów związanych z odzyskiem informacji z dysków SSD i tym samym znacznie szybciej przywrócić konkretne pliki.

Jednym z czynników stanowiących o zwiększonych trudnościach w odzyskiwaniu danych z technologii SSD jest tzw. wear leveling. Jest to technika mająca zapewnić równomierne rozłożenie zapisów do komórek pamięci, aby maksymalnie wydłużyć życie nośnika. Wynika to z faktu ograniczonej liczby cykli zapisów do pojedynczej komórki pamięci typu Flash. W przypadku uszkodzenia nośnika, wear levelling sprawia, że niezwykle trudno jest ponownie uporządkować dane.

- Odzyskiwanie danych z dysków SSD przysparzało nam dotychczas najwięcej trudności. Wiązało się to w dużej mierze z tym, iż w przypadku tradycyjnych nośników dane zwykle pozostają w tej samej fizycznej lokalizacji na dysku. Tymczasem technologia SSD jest znacznie bardziej złożona, ponieważ lokalizacja informacji zapisanych na dysku zmienia się za każdym razem, gdy przeprowadzana jest operacja odczytu lub zapisu. To sprawia, że odzyskiwanie plików jest zdecydowanie bardziej skomplikowane - mówi Paweł Odor, główny specjalista Kroll Ontrack w Polsce.

Kolejną kwestią, która w większości przypadków komplikuje odzyskiwanie danych z dysków SSD jest to, iż pojedyncze fragmenty pamięci pracują w konfiguracji podobnej do pamięci RAID, co sprawia, że dane są jeszcze bardziej rozproszone w przypadku awarii plików lub uszkodzenia urządzenia. Ponadto producenci dysków SSD nie wypracowali dotychczas ustandaryzowanych konfiguracji, co znaczy, że nowe rozwiązania do odzyskiwania danych z SSD muszą poradzić sobie z różnymi sposobami implementacji algorytmów ECC (Error Checking & Control) oraz sposobami translacji adresów komórek.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)