Sony A7S - kompakt z pełną klatką

Sony A7S - kompakt z pełną klatką

Sony A7S - kompakt z pełną klatką
04.08.2016 13:25

Sony A7S dołączył do wprowadzonych wcześniej korpusów A7 i A7R - najmniejszych na świecis pełnoklatkowych aparatów z wymiennymi obiektywami. Jest przeznaczony dla zaawansowanych fotografów i wideofilmowców. Wyróżnia się wysoką czułością, niskim poziomem szumu oraz nagrywaniem materiału filmowego 4K (QFHD: 3840×2160).

Sony A7S dołączył do wprowadzonych wcześniej korpusów A7 i A7R - najmniejszych na świecis pełnoklatkowych aparatów z wymiennymi obiektywami. Jest przeznaczony dla zaawansowanych fotografów i wideofilmowców. Wyróżnia się wysoką czułością, niskim poziomem szumu oraz nagrywaniem materiału filmowego 4K (QFHD: 3840×2160).

Wyjątkowa czułość urządzenia to w pierwszym rzędzie zasługa nowego, specjalnie zaprojektowanego przetwornika obrazu Exmor CMOS, który ma wielkość pełnej klatki filmu małoobrazkowego. Efektywna rozdzielczość 12,2 megapiksela oznacza znacznie większe niż w innych konstrukcjach wymiary poszczególnych elementów światłoczułych, a w konsekwencji większą efektywność przechwytywania światła. Zastosowanie wydajnego procesora obrazu BIONZ X przyczynia się do zmniejszenia szumów w obrazie i rozszerza zakres czułości do ISO 5. – 409 600 (w trybie rozszerzonym; ISO 200 – 409 600 dla filmów).

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Ze względu na swoją wysoką czułość i wyjątkowo niski poziom szumu aparat A7. jest wprost stworzony do rejestracji obrazu w stonowanym świetle, przy którym normalnie niezbędna byłaby długa ekspozycja. Kolejna zaleta dużej czułości to możliwość skrócenia czasu migawki i uzyskania wyraźnych zdjęć i filmów o niskim poziomie szumu. Szeroki zakres dynamiczny pozwala z kolei na uchwycenie szczegółów w światłach i cieniach, nawet w przypadku scen o bardzo dużym kontraście.

Dane służące do generacji obrazu filmowego w formacie 24. i 25p są indywidualnie odczytywane z każdego piksela pełnoklatkowej matrycy. Strumień danych z matrycy jest poddawany optymalizacji przez procesor BIONZ X. Wynikowy film można zreprodukować przez łącze HDMI w rozdzielczości 4K i z kolorem próbkowanym w standardzie 4:2:2. Umożliwia to zapis obrazu na zewnętrzne urządzenie lub jego wyświetlanie na współpracującym monitorze.
. Dodatkową zaletą indywidualnego odczytu pikseli z całej matrycy jest niemal całkowite wyeliminowanie efektu mory i charakterystycznych „schodków”, dobrze widocznych na filmach o niższej rozdzielczości. Obraz można zapisywać na karcie pamięci w jakości Full HD, z wykorzystaniem formatu XAVC-S, zapewniającego przepływność 5. Mb/s.

Aparat A7. może również pracować w trybie APS-C - umożliwia wówczas nagrywanie filmów HD (1280 x 720 pikseli) w tempie 120 kl./s lub 100 kl./s. Nagranie dokonane przy 120 kl./s można następnie płynnie wyświetlać w 5-krotnie zwolnionym tempie.

Z myślą o profesjonalnym wideofilmowaniu aparat jest wyposażony w szereg dodatkowych funkcji, do których należą profile obrazu Picture Profile oraz krzywa gamma S-Log2. Funkcje kodu czasowego/bitów użytkownika pozwolą na wykorzystanie materiału filmowego w profesjonalnych systemach do montażu nieliniowego.

System AF został dodatkowo udoskonalony w taki sposób, by w pełni wykorzystywał czułość aparatu i działał nawet przy jasności na poziomie -4 EV. Wśród pozostałych cech, znanych użytkownikom serii A7. warto wymienić kontrastowy wizjer XGA OLED Tru-Finder, technologie bezprzewodowe Wi-Fi/NFC oraz współpracę z serwisem PlayMemories Camera Apps.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)