Smartfon sterowany głosem

Smartfon sterowany głosem
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

25.09.2012 11:54, aktual.: 25.09.2012 12:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z USA pracują nad chipem, który pozwoli korzystać ze smartfonu bez dotykania wyświetlacza

Firma Nuance, tworząca oprogramowanie do rozpoznawania mowy, która opracowała aplikację wirtualnego asystenta głosowego Dragon Go! twierdzi, że wraz z rozwojem smartfonów taka funkcjonalność staje się konieczna.

Jak powiedział wiceprezes ds. technologii w Nuance, Vlad Sejnoha, za kilka lat na rzucone w przestrzeń pytanie: "Kiedy mam następne spotkanie?" smartfon sam wyjdzie z trybu uśpienia i wyświetli kalendarz z terminarzem spotkań. Podobnie stanie się z funkcją połączeń - na dużą skalę stosowane będzie wybieranie głosowe.

Do tego celu potrzebny będzie jednak dedykowany układ elektroniczny i aplikacja do rozpoznawania mowy, odróżniająca głos właściciela od innych odgłosów, tzw. szumów otoczenia, a także rozwiązanie sztucznej inteligencji, pomocne przy przełączeniu między aplikacjami i odróżniające komendę od zwykłej rozmowy.

Jak twierdzi wiceprezes Nuance, prace nad systemem rozpoznawania mowy znajdują się już w finalnym stadium, a sam chip będzie zmodernizowanym chipem dźwiękowym, używanym m.in. w wyższej klasy odtwarzaczach MP4. Jednak konieczne jest rozwiązanie kwestii prywatności oraz zabezpieczenia przed niepowołanym zastosowaniem, np. takim przeprogramowaniem systemu, aby nowy smartfon nie mógł pełnić roli "tajnego dyktafonu", nagrywającego w trybie uśpienia.

Prototyp nowego układu scalonego zostanie zaprezentowany w 201. roku.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)