Smartfon dla niewidomych niedługo trafi do sprzedaży

Smartfon dla niewidomych niedługo trafi do sprzedaży
25.04.2013 09:33
Smartfon dla niewidomych niedługo trafi do sprzedaży
Źródło zdjęć: © giznet.pl

Pamiętacie scenę z komedii Sci-Fi Życie seksualne Ziemian, w której Carmen Electra opowiada o swojej pracy nad monitorami dla niewidomych? Czternaście lat temu coś takiego wydawało się rzeczą absurdalną. Ale technologia rozwinęła się już na tyle, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w tym roku pojawią się pierwsze smartfony obsługujące alfabet Braille'a.

Wszystko za sprawą indyjskiego designera, który trzy lata temu rozpoczął swoją pracę nad takimi urządzeniami. Ambitny projekt przyciągnął uwagę. Sumit Dagar zdobył nagrodę w zorganizowanym przez firmę Rolex konkursie Rolex Award for Enterprise. Pieniądze, które otrzymał przeznaczył na badania prowadzone we współpracy z Indyjskim Instytutem Technologii w Delhi. Opracowany przez nich smartfon wykorzystuje ekran składający się z wielu ruchomych punktów, które mogą się podnosić i opuszczać tworząc na powierzchni urządzenia litery w alfabecie Braille’a. Ale to nie wszystko - urządzenie ma także wykorzystywać kamerę do tworzenia wypukłych odpowiedników skanowanego obrazu w czasie rzeczywistym. Na podobnej zasadzie ma też przekładać zwykły tekst na alfabet Braille’a.

Sam ekran składa się z sieci "pikseli" wykonanych ze stopu z pamięcią kształtu, które podnoszą się lub opuszczają w celu wytworzenia faktury.

_ „Technologia daje każdemu ‚supermoce’, jednak wiele niewidomych osób nie ma szans skorzystać z nowych możliwości. Technologia sprawia, że stają się jeszcze bardziej niepełnosprawni. Dlatego zdecydowałem się zrobić coś dla tej części populacji,” stwierdził Dagar w wywiadzie dla Roleksa. _

Prototyp urządzenia przechodzi właśnie pierwsze testy, które jak na razie wypadły bardzo dobrze. Miejmy nadzieję, że faktycznie uda się go wprowadzić na rynek jeszcze w tym roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)