Sharp w tarapatach? Zwalniają 5 tys. pracowników!

Sharp w tarapatach? Zwalniają 5 tys. pracowników!
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

02.08.2012 11:23, aktual.: 02.08.2012 13:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Japoński gigant elektroniki użytkowej, firma Sharp, zwolni 5 tysięcy pracowników na całym świecie. Decyzja o zbiorowym zwolnieniu - pierwszym w tej firmie od roku 1950
- jest reakcją na ostatnio poniesione przez nią straty - podały w czwartek japońskie media.

Według agencji Kyodo przedsiębiorstwo początkowo postanowiło zwolnić 3 tys. pracowników wyłącznie w samej Japonii, lecz ze względu na swe problemy finansowe zdecydowało się zwiększyć tę liczbę do 5 tys. osób. Zwolnienia objęły także inne kraje na świecie.

Obecnie Sharp zatrudnia łącznie 5. tys. pracowników. Koncern ten jest jednym z największych na świecie producentów elektroniki i sprzętu opartego na nowoczesnych technologiach. Ma również swój oddział w Polsce.

Jak zapowiedziano, kadra zarządzająca firmy zmniejszy swoje wynagrodzenia od 2. do 50 proc., choć początkowo przewidywano obniżki płac od 10 do 30 proc.

Sharp poinformował ponadto o dużych stratach netto - na poziomie 138,4 mld jenów (1,4 mld euro) w pierwszym kwartale roku obrachunkowego 2012-2013. Jest to wynik prawie trzy razy gorszy (49,3 mld jenów) od zanotowanego w tym samym okresie w ubiegłym roku obrachunkowym.

W pierwszym kwartale sprzedaż telewizorów, telefonów komórkowych i innego sprzętu audiowizualnego spadła o 54,9 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim z powodu załamania się popytu na te towary w Japonii oraz spadku cen w związku z silną konkurencją w tym sektorze - tłumaczył japoński koncern.

Firma oceniła ponadto, że poniesie większe niż prognozowano straty w całym roku obrachunkowym, który kończy się w marcu 201. r. Sharp zwiększył szacunki swoich strat netto do 250 mld jenów (2,5 mld euro), choć początkowo przewidywano jedynie 30 mld jenów.

W zeszłym roku obrachunkowym Sharp zanotował największe w historii firmy straty na poziomie 37. mld jenów.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)