SeeYou - telefon i nowy operator dla niewidomych

SeeYou - telefon i nowy operator dla niewidomych
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

16.11.2012 10:56, aktual.: 16.11.2012 11:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dwa miliony Polaków na co dzień zmaga się z dysfunkcjami wzroku. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom powstał projekt SeeYou. SeeYou skupia w sobie trzy elementy: pierwszy na świecie smartfon w pełni obsługiwany głosowo, sieć komórkową oraz zestaw aplikacji. Całość ma pozwolić na łatwą komunikację osób niewidomych i słabowidzących.

Dwa miliony Polaków na co dzień zmaga się z dysfunkcjami wzroku. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom powstał projekt SeeYou. SeeYou skupia w sobie trzy elementy: pierwszy na świecie smartfon w pełni obsługiwany głosowo, sieć komórkową oraz zestaw aplikacji. Całość ma pozwolić na łatwą komunikację osób niewidomych i słabowidzących.

Idea telefonu-przewodnika zrodziła się z potrzeby serca - mama Marcina Łapy, założyciela SeeYou, jest osobą słabowidzącą. Przez lata nie mogła wysyłać SMS-ów. Tak powstał pomysł stworzenia telefonu, a następnie sieci komórkowej, których celem jest ułatwianie życia osobom z dysfunkcjami wzroku. Przy projekcie SeeYou pracuje wiele osób niewidomych i słabowidzących, dzięki czemu wszystkie rozwiązania są dopasowane do ich realnych potrzeb.

Technologia w służbie niepełnosprawnym
Rozwiązania oferowane w ramach projektu SeeYou obejmują: SeeYou Phone –smartfon w całości obsługiwany głosowo, przystosowany do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących, SeeYou Mobile –. sieć komórkową uzupełnioną m.in. o usługę osobistego asystenta, SeeYou Platform – system operacyjny, zastosowany w SeeYou Phone, umożliwiający przekształcenie określonych modeli telefonów z systemem Android w urządzenia obsługiwane wyłącznie za pomocą głosu oraz SeeYou Apps – wybrane aplikacje, wchodzące w skład SeeYou Platform, które pozwalają na udźwiękowienie konkretnych funkcji telefonu.

Podstawą działania urządzenia SeeYou Phone jest system Android, który do tej pory był nieprzystosowany dla osób niewidomych, oraz smartfon Samsung Google Nexus. Zmiany, jakie wprowadzono w telefonie sprawiły, że m.in. obsługa książki adresowej, SMS, korzystanie z kalendarza, notatek głosowych, obsługa Internetu, portali społecznościowych, poczty e-mail, nawigacja piesza GPS czy lupa elektroniczna z systemem odczytu tekstu są obsługiwane włącznie za pomocą głosu. Proces ten odbywa się w chmurze za pośrednictwem rozwiązań internetowych, dzięki czemu nie obciąża systemu i pozwala na szybką analizę danych. Urządzenie jest także kompatybilne z zestawem słuchawkowym, dzięki czemu użytkownik może zachować prywatność „rozmawiając”. z telefonem.

SeeYou Phone kosztuje 2 50. zł brutto. Dla porównania – średni koszt samego tylko programu służącego do rozpoznawania tekstu wynosi 4 100 zł, programu udźwiękawiającego nawigację GPS – ok. 3 000 zł, zaś lupy elektroniczna – ok. 3 500 zł. Natomiast te i wiele innych funkcjonalności oferowanych jest w ramach jednego urządzenia, jakim jest SeeYou Phone.

Uzupełnieniem SeeYou Phone może być SeeYou Mobile, czyli wirtualny operator komórkowy. Sieć ta oferuje również kilka opcji, które ułatwią funkcjonowanie osobom słabowidzącym i niewidomym, m.in.:

• opiekę prywatnego asystenta, który działa podobnie jak concierge – może np. zarezerwować wizytę u lekarza, kupić bilety do kina, zamówić prezent, znaleźć i zarezerwować bilet na pociąg czy samolot.
• ubezpieczenie telefonu i polisę OC
• bezpłatne aktualizacje systemu
• wsparcie techniczne.

Ceny abonamentów w sieci SeeYou Mobile wynoszą od 3. zł do 76 zł brutto miesięcznie. W ramach tej opłaty, oprócz wyżej opisanych usług dodatkowych, użytkownik otrzymuje pakiet minut wymiennych na SMSy oraz pakiet transferu danych. Sieć SeeYou Sieć działa na terenie całego kraju, a dzięki roamingowi również zagranicą.

Nie tylko dla niewidomych
Rozwiązania oferowane przez SeeYou mogą być przydatne także osobom widzącym, w określonych sytuacjach, np. podczas prowadzenia samochodu, kiedy trzeba wybrać numer telefonu lub napisać SMS. Wybrane aplikacje, tzw. SeeYou Apps, są dostępne do pobrania pojedynczo, udźwiękowiając tylko poszczególne funkcje telefonu z systemem operacyjnym Android. Koszt jednej aplikacji zaczyna się od 1. zł.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)