Ściana Płaczu w Internecie

Ściana Płaczu w Internecie
Źródło zdjęć: © PAP - Grzegorz Michałowski

24.07.2009 11:23, aktual.: 24.07.2009 11:42

Ściana Płaczu w Jerozolimie, przy której modlą się pobożni Żydzi, ma swoją
stronę internetową i specjalną służbę, która modlitwy internautów włoży, zgodnie z tradycją, w szczeliny kamiennego muru zachodniej ściany drugiej świątyni jerozolimskiej, zniszczonej w 70 r. przez Rzymian

Przez internet wierni mogą przysłać modlitwy na adres http://english.thekotel.org/default.asp. W Jerozolimie zostaną one wydrukowane i zaniesione na miejsce, z którym wiąże się przekonanie, iż złożone tam modlitwy szybko trafiają przed oblicze przedwiecznego.

Obraz
© (fot. PAP - Jim Hollander)

Ściana zachodnia stoi w miejscu, w którym według tradycji wznosiła się pierwsza świątynia Salomona, zniszczona w 60. r. p.n.e. przez Babilończyków. Zbudowana z olbrzymich bloków kamiennych, w rzeczywistości jest częścią późniejszej świątyni wybudowanej przez Heroda.

Strona "Tweet Your Prayers" (www.tweetyourprayers.info) nie podaje, kto ją założył; wspomina jedynie, że doprowadził do jej powstania "młody człowiek z Tel Awiwu".

Za umieszczenie modlitwy w murze nie jest pobierana opłata; odwiedzający witrynę są proszeni o datek przekazywany przelewem z karty bankowej.

Pod Ścianą Płaczu wizyty kurtuazyjne składali ostatnio papież Benedykt XVI, amerykański prezydent Barack Obama.

Modlitwy złożone w Ścianie Płaczu są zbierane dwa razy w roku przez rabina i grzebane zgodnie z żydowskim obyczajem. Jak twierdzą teksty rabiniczne, boska obecność nigdy nie opuściła tego miejsca i Ściana Płaczu uważana jest za najświętsze ze wszystkich miejsc żydowskich.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)