Sapphire Vapor-X CPU Cooler - chłodząca moc pary dla procesora

Sapphire Vapor-X CPU Cooler - chłodząca moc pary dla procesora
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

30.11.2012 13:30, aktual.: 30.11.2012 14:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dwuwentylatorowe chłodzenie z komorą parową, czterema długimi ciepłowodami i dużą powierzchnią oddawania energii cieplnej.

Zastosowane w Vapor-X 12. mm wentylatory pracują z prędkością obrotową w zakresie 495 - 2200 obr./min (PWM). Oba wyposażono w niebieskie podświetlenie LED. Ich maksymalna głośność to 40 dBA, a maksymalny przepływ powietrza przez każdy wentylator wynosi 77 CFM (ok. 124 m3/h).

Wszystkie metalowe elementy coolera, w tym ścianki komory parowej, wykonano z aluminium. Skuteczne rozpraszanie energii cieplnej zapewnia kilkadziesiąt finów połączonych 4 rurkami cieplnymi o długości 36. mm i grubości 7 mm każda.
Ciekawostką jest zastosowanie technologii Vapor Chamber, wcześniej wykorzystywanej m.in. w serwerowych. Od premiery pierwszego coolera Vapor-X, która odbyła się w 200. roku, pojawiło się wiele kart graficznych z chłodzeniem opartym na komorze parowej. Teraz tę samą technologię Sapphire wykorzystuje do schładzania procesorów.

Jak działa Vapor-X?

Mimo że cooler CPU Vapor-X opiera się na dość prostej zasadzie działania, procesor chłodzony przy wykorzystaniu komory parowej osiąga niższe temperatury niż urządzenia chłodzone w sposób tradycyjny, tj. z wykorzystaniem jedynie ciepłowodów i wentylatorów. Wypełniony chłodziwem moduł, w którym panuje bardzo niskie ciśnienie zmniejszające temperaturę parowania, nagrzewa się do kilkudziesięciu stopni, po czym następuje zamiana wody w parę osadzającą się na naczyniach włoskowatych usprawniających oddawanie energii cieplnej do radiatora. Następnie para ulega skropleniu i już w stanie płynnym trafia z powrotem na gorącą powierzchnię komory stykającą się z rdzeniem. Proces ten stanowi cykl zamknięty, co zapewnia obniżanie temperatury procesora.

Cooler CPU Vapor-X jest kompatybilny z następującymi procesorami:

AMD: seria FX, seria A, Phenom II X4. Phenom II X3, Phenom II X2, Phenom X4, Phenom X3, Athlon II X4, Athlon II X3, Athlon II X2, Athlon X2, Athlon, Sempron. Intel: Core i7 Extreme, Core i7, Core i5, Core i3, Core 2 Extreme, Core 2 Quad, Core 2 Duo, Pentium, Celeron.

Chłodzenie o wymiarach 163,5 (W) x 13. (S) x 110,4 (D) mm pasuje do większości dostępnych na rynku obudów typu Midi Tower.

Specyfikacja:

Model: Vapor-X CPU cooler
Technologie chłodzenia: Vapor-X, Dual-X
Maksymalna ilość odprowadzanej energii cieplnej 200 W
Liczba wiatraków: 2
Maksymalny przepływ powietrza przez wiatrak: 77 CFM
Maksymalna głośność chłodzenia: 40 dBa
Liczba rurek cieplnych: 4
Wymiary wiatraków: 120 (S) x 120 (D) x 25 (W) mm
Prędkość obrotowa wentylatora: 495 – 2200 obr./min
Kompatybilność z procesorami: AMD: seria FX, seria A, Phenom II X4, Phenom II X3, Phenom II X2, Phenom X4, Phenom X3, Athlon II X4, Athlon II X3, Athlon II X2, Athlon X2, Athlon, Sempron
Intel: Core i7 Extreme, Core i7, Core i5, Core i3, Core 2 Extreme, Core 2 Quad, Core 2 Duo, Pentium, Celeron
Złącze zasilające: 4-pin
Materiał: Aluminium (baza, rurki cieplne, finy), plastik (obudowa)
Wymiary: 163,5 (W) x 135 (S) x 110,4 (D) mm
Waga: 66. g

Gwarancja i cena:
Sugerowana cena detaliczna coolera CPU Sapphire Vapor-X wynosi 22. zł brutto.

Produkt objęty jest 24-miesięczną gwarancją producenta.

źródło: Informacje prasowe

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)