Samsung: pierwsza komórka z HSUPA

Samsung: pierwsza komórka z HSUPA
Źródło zdjęć: © IDG

08.04.2008 13:00, aktual.: 08.04.2008 13:16

Koncern Samsung Electronics oficjalnie zaprezentował swój pierwszy telefon komórkowy wyposażony w obsługę systemu transmisji danych High-speed Uplink Packet Access ( HSUPA ). Model SCH-M470 dysponuje również modułem Bluetooh oraz wbudowanym cyfrowym aparatem z matrycą o rozdzielczości 2 megapikseli.

Standardowy system WCDMA ( Wideband Code Division Multiple Access ) umożliwia wysyłanie danych z telefonu komórkowego z prędkością 38. kilobitów na sekundę - dla wielu użytkowników to za mało, dlatego też od lat trwają pracę na zwiększeniem transferu w sieciach komórkowych. Ich efektem było m.in. opracowanie standardu HSDPA ( High-Speed Downlink Packet Access ), który pozwala na przesyłanie danych do klienta z prędkością do 7,2 Mbps ( w niektórych sieciach ). Problem HSDPA polega na tym, że technologia ta oferuje znacznie niższe prędkości przesyłania danych od klienta ( co utrudnia korzystanie np. z wideokonferencji czy usług VoIP ). Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie komplementarny dla HSDPA system HSUPA, umożliwiający transfer danych od klienta z maksymalną prędkością 5,8 Mbps.

Obraz
© (fot. IDG)

Przedstawiciele Samsunga deklarują, że zaprezentowane właśnie przez nich urządzenie potrafi wysyłać dane z maksymalną prędkością 2 Mbps. _ "Oznacza to, że wysłanie np. standardowego pliku muzycznego w formacie MP3 nie powinno potrwać dłużej niż 30 sekund" _ - tłumaczy rzecznik firmy.

Samsung SCH-M470 to telefon z wysuwaną klawiaturą; urządzenie wyposażono także w obsługę protokołu Bluetooth oraz wbudowany cyfrowy aparat fotograficzny 2 MP. Cenę urządzenia - które na razie dostępne jest jedynie w Korei Południowej - ustalono na 615 USD.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)