Samolot, który kradnie prąd

Samolot, który kradnie prąd

Samolot, który kradnie prąd
Źródło zdjęć: © MIT
26.07.2010 10:24, aktualizacja: 26.07.2010 11:46

Miniaturowy samolot szpiegowski może czerpać zasilanie z sieci energetycznej, zawisając na drutach - informuje "New Scientist"

Zainspirowani siadającymi na drutach ptakami, naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) pracują nad szpiegowskim samolocikiem elektrycznym, który nie będzie potrzebował wracać do bazy - baterie podładuje z sieci wysokiego napięcia.

Nagłe spowolnienie lotu i przyczepienie się do przewodzących prąd drutów nie jest dla samolotu łatwym zadaniem, zwłaszcza, że trzeba uniknąć spowodowania zwarcia. Inżynierowie z MIT - Russ Tedrake i Rick Cory - poradzili sobie z tym dzięki odpowiedniemu algorytmowi, wprowadzając samolocik w kontrolowane przeciągnięcie. Maszyna z uniesionym w górę nosem zderza się z drutem w takim punkcie trajektorii, by hak mógł się zaczepić.

Z przeciągnięciem mamy do czynienia, gdy samolot leci zbyt wolno i skrzydła skierowane są pod zbyt dużym kątem - dochodzi wtedy do nagłej utraty siły nośnej. W przypadku samolotów pasażerskich może to oznaczać katastrofę, ale ptaki w taki właśnie sposób wyhamowują lot tuż przed lądowaniem w upatrzonym miejscu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)