Rozmowy w Skype bez komputera

Rozmowy w Skype bez komputera
Źródło zdjęć: © [k-o]

19.02.2008 12:19, aktual.: 19.02.2008 13:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Belkin WiFi Phone for Skype - przenośny telefon skypowy z bezprzewodowym dostępem do internetu poprzez WiFi. Czy jest alternatywą dla Skype w komputerze? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Skype, to nie koronowany król komunikatorów oferujących połączenia głosowe i wideo poprzez internet. Komputery i dostęp do internetu jest już na tyle powszechny, że coraz częściej telefony komórkowe służą jako pagery, do odbierania wysłanego z internetu SMSa z informacją - "Jestem na Skype".

I po chwili można już gadać do woli. Za darmo (przynajmniej w teorii, bo za łącze i tak już płacimy). Jedyną uciążliwością jest to, że musimy korzystać z komputera i często dość niewygodnych headsetów. Łatwo zaplątać się w kabelki. Sprytniejsi rezygnują ze słuchawek przewodowych wykorzystując zestawy słuchawkowe Bluetooth od telefonów komórkowych. Jednak nadal to wszystko jedynie namiastką telefonu.

Dlatego coraz częściej producenci próbują dać użytkownikom do ręki urządzenia, które pozwalają na korzystanie z usług Skype bez komputera. Palmtopy wszelkiej maści z oprogramowaniem Skype. I coraz częściej pojawiające się urządzenia VoIP przypominające zwykłe telefony.

Obraz
© Belkin WiFi Phone

Jednym z takich rozwiązań jest Belkin WiFi Phone for Skype. Urządzenie ma formę słuchawki telefonicznej przypominającej telefon komórkowy. Połączenie z internetem uzyskujemy poprzez WiFi. "Telefon" Belkina potrafi współpracować z sieciami zarówno w standardzie 802.11b (11Mbps) jak i 802.11. (54Mbps). Oprogramowanie umożliwia łączenie się z punktami dostępowymi stosującymi szyfrowanie danych WEP i WPA. Konfiguracja połączenia internetowego jest bardzo prosta. Urządzenie prezentuje listę sieci WiFi w swoim zasięgu.

Po wybraniu właściwej i wprowadzeniu hasła, jeśli wymaga tego konfiguracja sieci, telefon zaczyna łączyć się z serwerami Skype. Konfiguracja połączenia WiFi jest bardzo podobna do tej znanej z laptopów. Możemy wybrać sieci preferowane, które mają priorytet przy próbie łączenia się z internetem. Ustawić wyszukiwanie i łączenie się z sieciami otwartymi, niechronionymi hasłem. Czy też ręcznie wpisać wszystkie parametry poczynając od identyfikatora sieci po numer IP jaki mam mieć telefon. Nie ma żadnych ograniczeń.

Konfiguracja konta jest równie prosta jak na komputerze. Aplikacja Skype zaszyta w telefon umożliwia praktycznie wszystko co jej komputerowy pierwowzór. Poza wideo-rozmowami, transferem plików i czatem, w końcu to jest telefon. Szkoda jednak, że telefon Belkina nie posiada kamery. Rozmowy wideo bez konieczności używania komputera mogłyby być naprawdę ciekawa opcją. Najprawdopodobniej na przeszkodzie stanęła moc obliczeniowa potrzebna do kodowania strumienia wideo. Lub producent uznał, że takie rozwiązanie będzie za drogie.

Wracając do konfiguracji - możemy skonfigurować telefon tak by korzystał z konta, które już mamy na Skype lub tez założyć nowe, bezpośrednio z telefonu. Edycja profilu, wyszukiwanie, dodawanie i usuwanie kontaktów. Działa wszystko. A dzięki temu, że informacje o naszych kontaktach przechowywane są w profilu naszego konta na serwerach Skype nie ma problemu z synchronizacją kontaktów między telefonem i komputerem. Telefon umożliwia także wyszukiwanie nowych kontaktów.

Obraz
© Belkin Skypephone

Wszystko działa sprawnie, dość szybko i bez utraty połączenia czy zawieszania się urządzenia. A po załadowaniu konta SkypeOut możemy dzwonić również na zwykłe telefony. Na ekranie telefonu możemy śledzić pozostały "kredyt". Jeśli nie mamy wykupionej usługi SkypeIn, gdy dzwonimy, zazwyczaj nasz "numer" pojawia się jako zastrzeżony. Kilkakrotnie w trakcie testów zdarzyło się, że skypepfon zidentyfikował się numerem niemieckiej sieci. Nie ma to jednak wpływu koszt połączenia. Taryfy Skype są dość atrakcyjne, minuta rozmowy na telefon stacjonarny w większości krajów jest identyczna i wynosi obecnie 7 groszy. A im złotówka silniejsza, tym taniej.

Po wykupieniu opcji SkypeIn otrzymujemy prawie normalny telefon z "stacjonarnym" numerem. Z tym, możemy się z nim przemieszczać po całym świecie, a każda osoba dzwoniąca do nas z kraju w którym mamy zarejestrowany numer SkypeIn będzie płacić jak za połączenie lokalne. Nasze rozmowy "do domu" też będą rozliczane jak rozmowa lokalna.

Ciekawa opcja dla emigrantów. Tanio i bez roamingu oraz taszczenia z sobą laptopa. Tym bardziej, że do łączenia z internetem wykorzystuje technologie WiFi. Wystarczy znaleźć darmowy hotspot i można rozmawiać do woli. Ułatwia to opcja automatycznego przyłączania się do znalezionych, otwartych sieci. Po wstępnej konfiguracji Belkin WiFi Phone i konta Skype poradzi sobie z nim praktycznie każdy kto choć raz korzystał ze Skype lub telefonu komórkowego.

Jakość dźwięku jest na poziomie dobrego połączenia GSM. Sporo zależy od prędkości łącza obu rozmówców. Jednak zadowalające rezultaty uzyskuje się nawet przy połączeniu 128kbps download/64kbps upload u obu rozmówców. Jedyną wada opisywanego ‘telefonu’. może być niezbyt głośna słuchawka. W centrum handlowym, w sobotnie popołudnie może zdarzyć się, że rozmowa będzie utrudniona, bo słabo słyszymy rozmówcę. Mimo, że głośność ustawiona jest na maksimum. Rozwiązaniem problemu może być zewnętrzna słuchawka włożona do ucha. Belkin WiFi Phone posiada gniazdko do jej podłączenia.

Akumulator urządzenia ładuje się poprzez złącze USB z komputera lub za pomocą będącej w zestawie ładowarki. Pełne naładowanie akumulatora zajmuje około trzech godzin. Wystarcza to na około dwa-trzy dni pracy, zakładając że dziennie rozmawia się łącznie około od 2 do 4 godziny, a "telefon" jest cały czas w stanie "czuwania", czyli połączony z internetem przez WiFi.

Jednak urządzenie nie należy do tanich. Przy odrobinie szczęścia możemy je kupić za mniej niż 37. zł. W zamian otrzymujemy stosunkowo dużą swobodę poruszania się bez utraty kontaktu ze znajomymi. Nie musimy zajmować komputera, martwić się o wirusy czy niespodziewane zawieszenia się.

stosunkowo niewielkie rozmiary
prosta obsługa przypominająca zwykły telefon
tanie rozmowy do sieci stacjonarnych po opłaceniu SkypeOut
bezpłatne rozmowy w sieci Skype
możliwość korzystania za Skype bez uruchamiania komputera

odrobinę za cicha słuchawka
brak kamery i wideorozmów

[k-o]

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)